nahoru

Svět na přelomu 19. a 20. století očima amerického cestovatele. Podívejte se

Martin Mrázek26. března 2020 • 11:30
Svět na přelomu 19. a 20. století očima amerického cestovatele. Podívejte se
foto: Library of Congress

Frank Carpenter se narodil v Ohiu roku 1855. Stal se novinářem, což mu otevřelo cestu ke splnění jeho obrovského snu – k cestě kolem světa. V roce 1888 se mu po letech konečně podařilo přesvědčit dostatečný počet vydavatelů o čtenářském potenciálu cestopisů a vyrazil. Bylo to v době, kdy jen zhruba 0,15 % Američanů vycestovalo za oceán do světa. Jeho týdenní zprávy deníkům v USA tak měly nakonec skutečně velký úspěch. A jeho fotografie ještě větší.

Během svého života nakonec Carpenter procestoval celý svět třikrát. Je mu přičítána velká zásluha na popularizaci kulturní antropologie, cestovatelství, ale i fotografie jako celku. Carpenterovy knihy byly navíc po dlouhá léta nepokrytou předlohou pro americké učebnice zeměpisu.

Frank Carpenter nakonec umírá v roce 1934. naposledy vydechl v čínském Nankingu. Bylo mu 69 let. Zanechal po sobě dceru Frances, která pokračovala v rodinné cestovatelské tradici. A také desítky tisíc snímků.

Výběr z nich si můžete prohlédnout v naší galerii:


Jaká válka nás čeká v budoucnu? Na co bychom se měli připravit? Jak dlouho potrvá současné pandemie? Přečtěte si rozhovor se Soňou Pekovou v novém tištěném Reflexu >>>

Diskuse ke článku