nahoru

Špionážní thriller z 80. let, který trochu pokulhává: HBO ve Varech představila nový seriál režiséra Pustiny

Tereza Spáčilová 3. července 2019 • 12:20
Video se připravuje ...
Trailer na film Bez vědomí Ivana Zachariáše
• video: 
HBO

Po třech letech se do Velkého sálu festivalového hotelu Thermal v Karlových Varech vrátila produkce HBO, a to opět s ambiciózní minisérií od Ivana Zachariáše. Jmenuje se Bez vědomí a soudě dle prvních dvou dílů, které byly k vidění, sází především na dobovou atmosféru a věrně vykreslené reálie konce 80. let v Československu.

Na rozdíl od originální Pustiny, Zachariášova předchozího seriálu, jenž se divákovi okamžitě dokázal dostat pod kůži, Bez vědomí zdaleka tak uhrančivě nepůsobí. Chybí mu tvůrčí jistota známá z Pustiny a hlavně napětí, prazákladní ingredience, k němuž se paradoxně sama minisérie hlásí – Bez vědomí má být totiž podle tvůrců špionážním thrillerem.

Příběh pečlivě dokreslovaný přesnými reáliemi, rekvizitami a kostýmy začíná v říjnu 1989 a klene se až do doby tuhé normalizace, kdy se spolu seznamuje budoucí manželský pár, talentovaná houslistka Marie a angažovaný disident Viktor. Záhy opouštějí Prahu, aby spolu žili v Londýně, vztahy s vlastí však nikdy zcela nepřeruší – ona má v Praze rodinu, on bývalou lásku. Těsně před listopadovou revolucí se oba vracejí zpět plní očekávání, ale jejich návštěva se záhy změní v drama.

Bez vědomí je scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela. Do hlavních rolí obsadil Zachariáš Táňu Pauhofovou a Martina Myšičku, kromě nich se v seriálu objeví i Martin Hofmann, Lenka Vlasáková či česko-kanadský herec David Nykl známý například ze série Hvězdná brána. S premiérou se počítá na podzim, ne náhodou je směřována k výročí sametové revoluce, s níž děj úzce souvisí.

Tereza Spáčilová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.