Špionážní thriller z 80. let, který trochu pokulhává: HBO ve Varech představila nový seriál režiséra Pustiny | Reflex.cz
nahoru

Špionážní thriller z 80. let, který trochu pokulhává: HBO ve Varech představila nový seriál režiséra Pustiny

Tereza Spáčilová3. července 2019 • 12:20

Po třech letech se do Velkého sálu festivalového hotelu Thermal v Karlových Varech vrátila produkce HBO, a to opět s ambiciózní minisérií od Ivana Zachariáše. Jmenuje se Bez vědomí a soudě dle prvních dvou dílů, které byly k vidění, sází především na dobovou atmosféru a věrně vykreslené reálie konce 80. let v Československu.

Na rozdíl od originální Pustiny, Zachariášova předchozího seriálu, jenž se divákovi okamžitě dokázal dostat pod kůži, Bez vědomí zdaleka tak uhrančivě nepůsobí. Chybí mu tvůrčí jistota známá z Pustiny a hlavně napětí, prazákladní ingredience, k němuž se paradoxně sama minisérie hlásí – Bez vědomí má být totiž podle tvůrců špionážním thrillerem.

Z deníčku baťůžkáře: Čeští umělci kvůli zbrojovce vyhrožují, že příště nepřijedou.…

Příběh pečlivě dokreslovaný přesnými reáliemi, rekvizitami a kostýmy začíná v říjnu 1989 a klene se až do doby tuhé normalizace, kdy se spolu seznamuje budoucí manželský pár, talentovaná houslistka Marie a angažovaný disident Viktor. Záhy opouštějí Prahu, aby spolu žili v Londýně, vztahy s vlastí však nikdy zcela nepřeruší – ona má v Praze rodinu, on bývalou lásku. Těsně před listopadovou revolucí se oba vracejí zpět plní očekávání, ale jejich návštěva se záhy změní v drama.

Bez vědomí je scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela. Do hlavních rolí obsadil Zachariáš Táňu Pauhofovou a Martina Myšičku, kromě nich se v seriálu objeví i Martin Hofmann, Lenka Vlasáková či česko-kanadský herec David Nykl známý například ze série Hvězdná brána. S premiérou se počítá na podzim, ne náhodou je směřována k výročí sametové revoluce, s níž děj úzce souvisí.

Zločin a politika na jedné scéně: Autor Sametových vrahů Jiří Svoboda natočil další…
Přizpůsob se, nebo zemři. Unikátní fotografie indiánů, kteří byli nuceni se začlenit do…

Tereza SpáčilováVybíráme z placeného obsahu
Karel Steigerwald: Zeman se 17. listopadu neobjeví na veřejnosti, bojuje proti fašistům
Neposlouchejte naivní Gretu, nový film o Billu Gatesovi řeší stejné problémy jinak
Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech
Instinkt po 17 letech končí, Jaromír Soukup letos zavírá už druhý časopis. Prodeje klesly pod 30 tisíc kusů
Od dřevěných hraček po plastové kostky, které zná celý svět. Jak vzniklo Lego a co jeho název znamená?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější