Špionážní thriller z 80. let, který trochu pokulhává: HBO ve Varech představila nový seriál režiséra Pustiny | Reflex.cz
nahoru

Špionážní thriller z 80. let, který trochu pokulhává: HBO ve Varech představila nový seriál režiséra Pustiny

Tereza Spáčilová3. července 2019 • 12:20

Po třech letech se do Velkého sálu festivalového hotelu Thermal v Karlových Varech vrátila produkce HBO, a to opět s ambiciózní minisérií od Ivana Zachariáše. Jmenuje se Bez vědomí a soudě dle prvních dvou dílů, které byly k vidění, sází především na dobovou atmosféru a věrně vykreslené reálie konce 80. let v Československu.

Na rozdíl od originální Pustiny, Zachariášova předchozího seriálu, jenž se divákovi okamžitě dokázal dostat pod kůži, Bez vědomí zdaleka tak uhrančivě nepůsobí. Chybí mu tvůrčí jistota známá z Pustiny a hlavně napětí, prazákladní ingredience, k němuž se paradoxně sama minisérie hlásí – Bez vědomí má být totiž podle tvůrců špionážním thrillerem.

Z deníčku baťůžkáře: Čeští umělci kvůli zbrojovce vyhrožují, že příště nepřijedou.…

Příběh pečlivě dokreslovaný přesnými reáliemi, rekvizitami a kostýmy začíná v říjnu 1989 a klene se až do doby tuhé normalizace, kdy se spolu seznamuje budoucí manželský pár, talentovaná houslistka Marie a angažovaný disident Viktor. Záhy opouštějí Prahu, aby spolu žili v Londýně, vztahy s vlastí však nikdy zcela nepřeruší – ona má v Praze rodinu, on bývalou lásku. Těsně před listopadovou revolucí se oba vracejí zpět plní očekávání, ale jejich návštěva se záhy změní v drama.

Bez vědomí je scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela. Do hlavních rolí obsadil Zachariáš Táňu Pauhofovou a Martina Myšičku, kromě nich se v seriálu objeví i Martin Hofmann, Lenka Vlasáková či česko-kanadský herec David Nykl známý například ze série Hvězdná brána. S premiérou se počítá na podzim, ne náhodou je směřována k výročí sametové revoluce, s níž děj úzce souvisí.

Zločin a politika na jedné scéně: Autor Sametových vrahů Jiří Svoboda natočil další…
Přizpůsob se, nebo zemři. Unikátní fotografie indiánů, kteří byli nuceni se začlenit do…

Tereza SpáčilováVybíráme z placeného obsahu
Polčák naznačil, že si přeje Zemanovu smrt. Ať rezignuje, pokud to STAN myslí se slušností v politice vážně
Sedmnáckrát střelená slepá fenka bez ucha se stala terapeutickým psem a hvězdou sociálních sítí
Prezident Zeman: Abolice v kauze Čapí hnízdo by se týkala i Babišovy rodiny. Věřím, že je premiér nevinný
Krvavý konflikt Iráku a Íránu trval skoro osm let. Byl nejdelší válkou 20. století, skončil patem
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější