Zločin a politika na jedné scéně: Autor Sametových vrahů Jiří Svoboda natočil další ambiciózní kriminálku | Reflex.cz
nahoru

Zločin a politika na jedné scéně: Autor Sametových vrahů Jiří Svoboda natočil další ambiciózní kriminálku

Tereza Spáčilová2. července 2019 • 17:35
Zločin a politika na jedné scéně: Autor Sametových vrahů Jiří Svoboda natočil další ambiciózní kriminálku
foto: Zuzana Páchová/ČT

Legenda české kinematografie Jiří Svoboda, jehož film Zánik samoty Berhof připomene ve svém programu i karlovarský festival, stále pilně natáčí. Právě v Karlových Varech tak stihl představit také svůj nejnovější snímek, kriminální thriller Vysoká hra, inspirovaný skutečnými událostmi. „Když z různých míst slýchám, co všechno se děje, nedá mi to, abych se to nepokusil předat dál,“ říká režisér.

Dvoudílný televizní film byl inspirován románem Václava Lásky, autora, jenž sám býval součástí elitního policejního útvaru. Vychází tak z několika kriminálních kauz, jež nejsou dodnes právně dořešeny a jsou do nich zapleteni vysocí policejní důstojníci.

„Cítil jsem potřebu upozornit, že se něco takového dělo nebo dít může. Lidi o podobných případech čtou většinou jen zběžně ve fragmentech a postupně i zcela ztratí zájem. Vezměte si causu pana Ratha, po kolika letech ho odsoudili. Kdyby nebylo té legendární krabice, pochybuji, že by si dnes ještě někdo pamatoval, z čeho je vlastně obviněn. Přitom jsou přesně tyhle věci důležitou zprávou o stavu naší společnosti,“ říká režisér, který je podepsaný i pod dalším filmem na téma podsvětí a korupce, Sametovými vrahy z roku 2005.

Největší narozeninový sbor na světě. Plný sál v Karlových Varech dohnal Helenu…

Krajčo na straně zákona

Hlavními hrdiny Vysoké hry jsou neohrožený policista a sebevědomá novinářka, kteří mají v rukou trumfy v podobě podezřelé smlouvy a několika fotografií pozoruhodné sestavy golfistů kdesi v Jižní Africe.

„Kromě reflexe kriminálního a policejního prostředí bych rád divákovi ukázal, co všechno s sebou nese využívání stále dokonalejších elektronických prostředků. Současné systémy sledování a odposlechu jsou dokonalé, vejdou se doslova za nehet a v zahraničí je lze koupit za pár desítek milionů korun,“ naznačil Svoboda, jakým směrem se chce jeho film ubírat.

Kameru svěřil Vladimíru Smutnému, který na letošním ročníku festivalu obdrží Cenu prezidenta MFF KV. „S Vladimírem jsem natočil osm filmů, kdo tohle může říct? Jsem na to vyloženě hrdý, lepšího kameramana byste těžko hledali. Jestli si tu cenu někdo opravdu zaslouží, pak určitě on.“

Vysokou hru, do jejíž hlavní role obsadil Richarda Krajča, dotočil teprve před několika dny, už teď ale pracuje na scénáři k další současné látce. Opět půjde o kriminální kauzu, jen autorkou předlohy je prý tentokráte žena, rovněž bývalá policistka Petra Bačovská.

Aňa Geislerová: Už zase chodíme demonstrovat, jako před třiceti lety. Ale mám pocit, že…
Pane Babiši, je to krize! Premiér zkouší přeblábolit očividné jevy
Jiří X. Doležal 1. července 2019 • 12:19

Pane Babiši, je to krize! Premiér zkouší přeblábolit očividné jevy

Tereza SpáčilováVybíráme z placeného obsahu
Město duchů: Fukušima po jaderné havárii připomíná Pripjať a zanechává pachuť smutku
Z rodiště Churchilla ukradli zlatý záchod. Byl tam vystavený dva dny
Nadšený kutil rozebírá staré hodinky a vytváří z nich dokonalé miniaturní motorky. Podívejte se
Pracovní prostředí ovlivňuje zdraví i spokojenost: Budete šťastnější v kanceláři nebo při práci z domova?
Cestovatelé na bicyklech aneb Jaké byly počátky české cykloturistiky?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější