nahoru

Vědkyni Amy z Teorie velkého třesku hraje skutečná neurobioložka

red 15. února 2019 • 14:40
Vědkyni Amy z Teorie velkého třesku hraje skutečná neurobioložka
foto: FTV Prima

Nejlepším příkladem toho, jak blízko může mít herec ke své roli, je herečka Mayim Bialiková, která ztvárňuje neurobioložku Amy v kultovním seriálu Teorie velkého třesku. Doktorátem z neurobiologie se totiž nepyšní jen její seriálová postava, ale i sama herečka v reálném životě. Neurobiologii vystudovala stejně jako její postava Amy na univerzitě v Los Angeles a věnuje se ji doposud, pokud zrovna nenatáčí nejnovější epizody seriálu.

Díky svému vzdělání je to právě Mayim Bialiková, která pomáhá kontrolovat správnost faktů ve scénářích Teorie velkého třesku odbornému poradci, profesoru Davidu Saltzbergovi, který se specializuje na fyziku a astronomii a působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. „Vždy sebou na zkouškách trhnu, když je ve scénáři něco špatně. Studovala jsem totiž nejen neurobiologii, ale také chemii, biologii, anatomii a fyziku, takže opravdu vím, když je něco špatně. Snažila jsem se to zpočátku držet v sobě, ale moc mi to nešlo. Jako třeba když Amy učila Sheldona po skypu, jak si udělat masáž. Ve scénáři byl ale chybně popsán daný sval, a ačkoli to ani nebyla moje replika, nešlo mi to ignorovat. Byla jsem v tu chvíli vlastně jako Sheldon, možná jsem měla i ten jeho tik. Producent Chuck se začal smát a řekl: ‘Je to něco špatně? Pokud ano, mohla bys to opravit, prosím?‘ Hrozně se mi ulevilo a od té doby ráda pomáhám,“ směje se herečka, jejíž prarodiče jsou emigranti z Československa, Polska a Maďarska.

Jediná z herců seriálu, kdo opravdu hltá komiksy

I díky kořenům herečky Mayim Bialikové jsou občas do seriálu zaneseny vtipy vztahující se k České republice. Poprvé nemocný Sheldon vzpomínal na dobu, kdy coby geniální teenager působil jako hostující profesor na německém Heidelberském institutu. Nesedla mu tamní strava a prohlásil, že výsledkem byl blitzkrieg, kde jeho střeva hrála roli Československa. V šesté řadě seriálu Sheldon zpívá koledu Good King Wenceslas založenou na příběhu o svatém Václavovi, jehož tedy Cooper a jeho přátelé vyslovují jako „svatý Váklav“. Naposledy Sheldon přirovnal rozpad jeho vztahu s Amy k rozpadu Československa. „Chápete to? Čekali byste, že si Česko bude chtít udržet to, co má, protože už není nejmladší,“ kroutil hlavou Sheldon.

Má Mayim ještě něco společného se svou rolí či seriálem? „Jsem totální geek. Miluju náš seriál. Je to sice až neuvěřitelné, ale jsem vlastně jediná z nás, kdo opravdu čte komiksy i v reálu, kdo chodí do komiksových obchodů, miluje sci-fi a všechno okolo. Jenom já z nás všech jsem blázen do Comic-Conu a tak,“ dodává herečka, která byla za roli Amy čtyřikrát nominovaná na prestižní cenu Emmy. Začínala jako dětská herečka a zahrála si také v seriálu Kvítko. Vyznává „moderně ortodoxní“ judaismus, je vegankou a považuje se za feministku. Je rozvedená a má dva syny.

Ačkoli Mayim v roli Amy nejen díky nevábným kostýmům nevypadá nikterak přitažlivě, ve skutečnosti oplývá obrovským charismatem a patří mezi nejkrásnější vědkyně na světě – posuďte to ostatně sami na snímcích v naší fotogalerii:

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.