nahoru

Jaroslav Róna: Je strašné, o co mě okradli komunisti, chystá se válka proti normálním lidem

Čestmír Strakatý 27. srpna 2021 • 16:00
Jaroslav Róna v Prostoru KVIFF X
• foto: 
KVIFF.tv

Sochař, malíř a grafik Jaroslav Róna se hned v začátku rozhovoru přiznává, že i když pořád maluje, poslední dobou hlavně sochaří. Pod rukama mu postupně vzniká šestimetrový kolos Milosrdný bůh 20. století. O tom, jak se na takovém obru pracuje, proč si užívá varská festival, o měsíční emigraci nebo o tom, jak našel své životní poslání v dalším díle Prostoru KVIFFX.

Vést rozhovor s někým jako je Jaroslav Róna je radost. “Já vždycky něco plácnu, ale nejsem na sítích, takže se lidi o tom pak začnou hádat a já to ani nevím,” směje se. Říká taky, že díky tomu, že se sociálním sítím vyhýbá se nezamotal do žádných konspiračních teorií a pomáhá to na duševní zdraví. 

Promluvil také o svém dětství, o tom jak s rodinou v jedenácti letech na celý jeden měsíc emigroval do Švýcarska, ale mamince tam bylo úzko a tatínek jí nedokázal odporovat. “Dodnes si pamatuju náš návrat do Česka,” vzpomíná. “Pršelo, vraceli jsme se přes rozvadov a v protisměru se valila kolona aut, my byli jediní, kdo jel dovnitř. Lidi si klepali na čelo.” Upozorňuje ale, že emigrovat stojí neskutečné úsilí a odvahu. “Emigrovat není snadné.”

V dalším díle Prostoru KVIFFX, speciálním vysílání přímo z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, dál Jaroslav Róna mluví o současné politice, o tom co ho fascinuje na padlých civilizacích, o tom jak mu kdysi anděl v kině Hvězda poradil, co má dělat… a o spoustě dalších věcí.

 
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku