nahoru

Levný úvěr na bydlení nezaručí nízký úrok. Co rozhoduje o ceně hypotéky?

Prezentace klienta 18. května 2020 • 00:00
• foto: 
dotFOX

Hypotéky zlevňují, pak zase zdražují, jednou se podmínky pro jejich schválení zpřísňují a pár měsíců na to zase zmírňují. Hypoteční trh se v posledních měsících otřásá v základech, jistého není z dlouhodobého hlediska téměř nic, a to ani fakt, že nízká úroková sazba vám zajistí nejlevnější úvěr na bydlení. Věříte tomuto mýtu? Pak se vám hypotéka může pořádně prodražit.

Nízký úrok nezaručuje levnou hypotéku

Většina žadatelů o hypotéku vybírá úvěr na bydlení na základě nízké úrokové sazby. Čím nižší, tím lepší. Bohužel ale až náklady a poplatky spojené s hypotékou vám napoví jak výhodný či nevýhodný úvěr jste si vybrali.

Kromě úroku je zapotřebí do ceny nemovitosti započítávat také například poplatek za vedení úvěrového účtu, schválení hypotéky, pojištění schopnosti splácet a mnohé další poplatky týkající se doplňkových produktů, zároveň nezapomínat ani na náklady spojené s pojištěním nemovitosti, s odhadem ceny nemovitosti nebo se zápisem do katastru.

Zatímco některé poplatky jsou napříč bankami totožné a nevyhnete se jim nikde, jiné se značně rozchází. Na první pohled nejlepší hypotéka s nízkým úrokem vás může na poplatcích a nákladech vyjít pořádně draho, pokud si tak neověříte i nabídky u konkurence.

Jak ušetřit na poplatcích?

S poplatky a s náklady spojenými s úvěrem na bydlení bohužel nepomůže hypoteční kalkulačka, jak si někteří zdánlivě myslí. Díky ní zjistíte, kolik si můžete půjčit, abyste splnili požadavek v podobě správné výše LTV, nebo s jakou dobou splatnosti počítat při vámi požadované výši měsíční splátky. Veškeré poplatky a náklady je ale nutné zjistit nad rámec všech online kalkulaček a internetových srovnávačů. Využít k tomu můžete oficiální ceník konkrétní banky či nebankovní společnosti, popřípadě pomoci hypotečního specialisty.

Pakliže víte, jaké další náklady k hypotéce máte očekávat, bude se vám mnohem snáz vyjednávat a cenu úvěru na bydlení snižovat, oficiální ceníky úvěrových poskytovatelů totiž nemusí být konečné. Doslova na nulu lze snížit například poplatek za schválení a vedení hypotéky a v rámci expresního ocenění můžete ušetřit také za odhad ceny nemovitosti.

Nízký úrok zafixujete, výši poplatků nikoliv

Mít rodinný rozpočet zatížen půjčkou není nic, o co by člověk dlouhodobě stál, přesto se hypotéka stává běžnou součástí řady domácností po dobu desítek let. Je proto důležité neupínat se pouze na výši úrokové sazby, kterou je možné pevně zafixovat, ale také na výši zmiňovaných poplatků, které může banka v průběhu splácení úvěru měnit. Bohužel tento fakt nelze nijak ovlivnit, na druhou stranu ho ani není nutné tolerovat. Pakliže by došlo k rapidnímu nárůstu, jenž by hypotéku výrazně znevýhodnil, je ve hře ještě možnost refinancování úvěru.