nahoru

Podivuhodný horský park Wilhelmshöhe: Památka UNESCO, která se stavěla 150 let

David Tatarka, abicko.cz1. dubna 2018 • 11:40
I když zrovna není vodopád v provozu, vypadají jeho kaskády úchvatně
I když zrovna není vodopád v provozu, vypadají jeho kaskády úchvatně
• foto: 
Wikipedia

Wilhelmshöhe je horský park u města Kassel v Německu. Jeho stavba trvala zhruba 150 let a dnes je zapsána na seznam světových památek UNESCO. A není se čemu divit, ostatně, jedná se o největší horský park na světě, navíc s vodopádem v délce téměř celého svahu, jehož celková rozloha činí zhruba 560 hektarů.

Nachází se zde Herkulův monument, anglická zahrada, hrad, palác, umělé ruiny, skleník a v neposlední řadě spousta vodopádů. Rozhodně se tak jedná o jednu z nejzajímavějších německých památek a to nejen z přírodního, ale i historického hlediska.

V roce 1143 se na úpatí hory, tam kde dnes stojí palác, nacházel klášter Weißenstein. Klášter byl však v průběhu protestantské reformace rozpuštěn. Toho využil lankrabě Filip I. Z Hesse, který začal opuštěné budovy používat jako svou loveckou chatu, neboť se nacházely blízko přilehlých lesů. Objekt pak byl z větší části přestavěn do podoby paláce jeho následovníkem Mauricem z Hesse-Kasselu, v letech 1606-1610.

Horský park ve velkém stylu

Zámecký park v klasickém barokním italském stylu začal vznikat za vlády lankrabě Karla I. z Hesse-Kasselu. Na pomoc si pozval italského architekta Giovanniho Fancesca Guerniera, který již v roce 1701 započal výstavbu Herkulova monumentu na vrcholku hory a kaskádových vodopádů pod ním.

Než však byl park dostavěn, vystřídalo se na pozici lankraběte ještě několik šlechticů, a najednou už původně zamýšlený francouzský styl (geometricky ostříhané stromečky) nebyl zrovna in. V roce 1785 se tak za vlády landkrabě Wilhelma park začal přetvářet do anglického stylu (volně rostoucí stromy). Primárně pak z toho důvodu, že Wilhelm se rozhodl znatelně rozšířit stávající park a stříhat takovou spoustu stromů by zabralo extrémní množství času. V následujícím roce jeho architekt navrhnul novou podobu paláce, tak jak ho známe dnes.

Čím ještě je Wilhelmshöhe výjimečný? Dočtěte si článek a podívejte se na fotogalerii na abicko.cz >>>

David Tatarka, abicko.cz


Klíčová slova: Německo, cestování, hrad, parkDiskuse ke článku