nahoru

Na jižní Moravu jedna návštěva nestačí. Historické a přírodní památky tu číhají na každém kroku

Lukáš Lhoťan 15. listopadu 2020 • 18:00
Na jižní Moravu jedna návštěva nestačí. Historické a přírodní památky tu číhají na každém kroku
foto: Lukáš Lhoťan

Pokud chcete strávit příjemný víkend na Moravě, můžete si vybrat vinařskou oblast jižní Moravy, kde je mimo gastronomických a vinařských zážitků možné navštívit unikátní jeskyni v Mikulově, architektonické památky i jedno ze sídel předchůdce českého státu – Velké Moravy, a to vše v malebné, turisticky nenáročné krajině, takže si můžete vše vychutnat na kole nebo pěšky.

Osobně jsem si během pracovní cesty před několika týdny dal tuto dvoudenní trasu Mikulov–Břeclav–Mikulčice. V Mikulově se nachází zachovalé památky týkající se místní židovské komunity, která v Mikulově vznikla poté, co byli židé vyhnáni z Vídně po roce 1421 knížetem Albrechtem II. Habsburským. Židovští uprchlíci se usazovali v tehdejším mikulovském podhradí, až tam vznikla židovská čtvrt a židovská samospráva, která se postupně stala jednou z nejvlivnějších židovských komunit na Moravě, takže zhruba od poloviny 16. století do roku 1851 v Mikulově sídlili i moravští zemští rabíni. Zánik židovské komunity v Mikulově přišel s německou okupací, kdy zde žilo zhruba 472 židů, ale 327 jich holocaust a druhou světovou válku nepřežilo. Židovská obec tak již nebyla po válce obnovena.

Na židovskou komunitu v Mikulově tak zůstaly památky v podobě rozsáhlého hřbitova s náhrobky a hroby mnoha významných mikulovských židů a rabínů a pak také budova barokní synagogy, která je dnes využívaná ke kulturním účelům – jedná se o architektonický unikát na území České republiky. Původně bylo v Mikulově zhruba 12 synagog, ale do dnešní doby přežila pouze tato. Zajímavostí je archeologický nález židovské rituální lázně – mikve.

K dalším pamětihodnostem Mikulova patří věž na Kozím vrchu (je z ní impozantní výhled na celé město) Ditrichštejnská hrobka, kaple svatého Šebestiána na Svatém kopečku, pěchotní srub československé pevnostní obrany z roku 1938 MJ-S 29 „Svah“, mikulovský zámek a jeskyně na Turoldu.

Jeskyni na Turoldu jsem osobně navštívil, nachází se kousek od židovského hřbitova v místě bývalého lomu na vápenec. Vrch Turold je tvořen vápencem a jsou zde hojné nálezy zkamenělin různých živočichů a rostlin. Jeskynní systém je tvořen systémem chodeb a dómů v zatím prozkoumané délce 3 100 metrů. Samotná jeskyně Na Turoldu je dlouhá zhruba 1 650 metrů, ale pro návštěvníky je přístupná pouze trasa v délce 280 metrů. Při příchodu k jeskyni se prochází kolem geologického parku. Bohužel, v samotné jeskyni v minulosti vandalové způsobili velké škody na její přírodní výzdobě. V jeskyni je vidět vzácná kalcitová výzdoba a na konci přístupné trasy se nachází několik metrů hluboké jezírko. Jeskyně je otevřena od května do října.

Z Mikulova se pak můžete vydat do nedaleké Břeclavi, kde naleznete další architektonické zajímavosti, například synagogu z roku 1868 v novorománském stylu s maurskými prvky, renesanční zámek z poloviny 16. století stojící na místě původně středověkého hradu a další zajímavosti. V okolí Břeclavi pak můžete navštívit nedaleko ležící archeologický areál velkomoravského hradiště Pohansko či Lednicko-valtický areál, v němž se nachází množství různých architektonických zajímavostí (například Apollónův chrám, Dianin chrám, Kolonáda na Rajstně, Maurská vodárna, Minaret, chrám Tří Grácií apod.). Osobně jsem v Břeclavi přenocoval a druhý den jsem pokračoval směrem na velkomoravské hradiště Mikulčice.    

Archeologický areál velkomoravského hradiště Mikulčice se nachází zhruba 20 kilometrů od Břeclavi na samé moravsko-slovenské hranici a je tvořen rozsáhlým areálem s naznačenými obrysy budov a centrálním muzeem s vyhlídkovou věží. Archeologický areál navazuje na slovenské straně řeky Moravy na archeologické naleziště s jedinou známou dochovanou stavbou z dob Velké Moravy – kostelík svaté Markéty Antiochijské.

Návštěvu tohoto areálu doporučuji, protože se jedná o místo s velice poučně pojatou archeologickou výstavou doby před vznikem českého státu, kdy dominantní silou byla velkomoravská knížata a silný vliv měla byzantská křesťanská misie. V centru rozhlehlého areálu jsou moderní budovy návštěvnického centra a archeologické výstavy. Areál navazuje na cyklostezku kolem řeky Moravy a přes nedaleký most je možné se dostat i na slovenskou stranu naučné stezky za památkami Velkomoravské říše. Mě osobně se kdysi dávno náhodou poštěstilo navštívit i kostelík svaté Markéty Antiochijské na slovenské straně v době, kdy byl otevřen, a byl to nezapomenutelný zážitek.     

Osobně si myslím, že tento kout Moravy nabízí svým návštěvníkům tolik různých zajímavostí a kulturního vyžití, že stojí za víc než jednu návštěvu, protože je zde stále co nového poznávat a zažívat, a to nejen na moravské straně, ale i v přilehlých oblastech Slovenska či Rakouska, kde je možné navštívit i památky přítomnosti Římské říše v této oblasti.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.