nahoru

Turecká Alanye: staré město s hradem, pláže i desetitisíciletá jeskyně

Lukáš Lhoťan 24. května 2020 • 13:50
Turecká Alanye: staré město s hradem, pláže i desetitisíciletá jeskyně
foto: Lukáš Lhoťan

Turecké letovisko Alanya je ideální pro odpočinkovou pěší turistiku. Město Alanya se svými turistickými komplexy patří mezi Čechy nejnavštěvovanější místa v Turecku. Osobně jsem v tomto městě strávil několik příjemných dní a prozkoumal jsem nejen jeho moderní, ale i historickou část. Alanya jako turistické centrum je také oblíbena i u dalších evropských národů, kdy mnozí lidé do Alanye nejezdí pouze na dovolenou, ale usadili se tam; podle odhadu žije v oblasti Alanye přes deset tisíc občanů členských států Evropské unie.

Okrsek na poloostrově, kde se dnes nachází hrad, byl pravděpodobně obydlen již v době Chetitů a Achaimenovské říše a byl poprvé opevněn v helénském období po dobytí Alanye Alexandrem Velikým. Řekové město nazývali Korakesion, Římané mu říkali Coracesium, Byzantinci ho nazvali Kalonoros. Po dobytí města muslimskými Seldžuky bylo město pojmenováno Alaiye a konečnou podobu jménu dal zakladatel moderního tureckého státu Kemal Mustafa – Alanya.

Pro zájemce o historii je v Alanyi nejzajímavější staré město s hradem, které se nachází na kopci tvořícím poloostrov vybíhající z jádra dnešní moderní Alanye. Před několika léty byla otevřena lanovka, která turisty pohodlně vyveze od jedné z nejproslavenější pláže Středomoří – Kleopatřiny pláže – k hradbám hradu. Hrad byl do dnešní podoby postaven rúmským sultánem Aladdinem Keykubadem mezi lety 1226 a 1232 n. l. Nahoře na skalním hradě nalézáme mnoho příkladů městské občanské a náboženské architektury z dob byzantské a osmanské říše – mešity, kostely, cisterny, tržní budovy, lázně atd. Hradby starého města Alanye měří na délku 6500 metrů a mají 140 věží.

Mezi zajímavosti starého města a hradu patří například malá byzantská kaple známá jako Posvátná arabská kaple, jež nese stopy tří různých období. Místní název stavby pochází z jednoho náhrobku umístěného před budovou. Kaple z 11. století byla postavena na základech helénistické věže z 2. stol. př. n. l. Helénistická věž měřila 6 x 6 metrů a během seldžuckého období byla přestavěna na malou mešitu. Dále je to tzv. Červená věž (Kızıl Kule) u současného přístavu, která je dominantou v této oblasti Alanye a nachází se také na městské vlajce Alanye. Dominantou opevnění starého města je také chráněný přístav (dok), který je zařazen i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pod hradem vedle Kleopatřiny pláže nalezneme jeskyni Damlatas, která byla objevena náhodou při zakládání kamenolomu sloužícího pro stavbu přístavu v roce 1948. Vnitřek jeskyně je vyplněn stalaktity a stalagmity vzniklými mezi 10 000 a 15 000 lety před naším letopočtem. Jeskyně získala jméno Damlatas kvůli kapkám vody, které do jeskyně neustále kapou ze stalaktitů. Jeskyně je známá pro své klima, které je prospěšné pro lidi s astmatem. Jeskyně má stálou teplotu 22,3 °C a vlhkost 98 %. S jeskyní je spojen muž jménem Galipa Dereh, který vynaložil velké úsilí, aby jeskyni zpřístupnil lidem.

Od Kleopatřiny pláže se snadno dostanete pěšky k archeologickému muzeu, které nabízí výstavu nálezů z oblasti Alanye. Pokud byste chtěli navštívit kostel svatého Jiří v horách nad Alanyí, je to sice pěkná procházka, ale pokud čekáte od návštěvy kostela něco víc, bohužel uvidíte jen zdi a zavřená okna. Museli byste mít velké štěstí a natrefit na nějakou náboženskou akci, což já neměl.

Byť zatím v oblasti Alanya není trvale otevřený žádný křesťanský chrám, město Alanya poskytuje křesťanům žijícím ve městě (převážně jde o přistěhovalce ze zemí EU) pro různé náboženské akce Atatürkovo kulturní centrum a v kostele svatého Jiří nad Alanyí se konají občas pravoslavné bohoslužby.

Pro ty, kteří se příliš nezajímají o historické památky, je Alanya zajímavá svým kulturním životem. Koná se zde například jazzový festival, kdy je ve městě otevřeno mnoho butiků, diskoték, kaváren a restaurací. Díky směsici různých národů a kultur dnes žijících v Alanyi se ve městě konají i oslavy různých národních svátků, které jsou mnohdy otevřeny i široké veřejnosti. I pro příznivce různých adrenalinových sportů je zde široký výběr možností a ve městě se nachází i jeden z největších evropských aquaparků spojený s delfináriem, zvaný Sealanya.

Osobně bych návštěvu Alanye určitě doporučil všem, kteří hledají příjemnou dovolenou kombinující pobyt na pláži s možností vyrazit za nočním životem do tureckého města. Hotely se totiž nacházejí velice blízko plážím a zároveň z nich lze pohodlně dojít do centra města po přímořské promenádě, a díky velkému množství evropských turistů se zde člověk mnohdy více než turecky domluví polsky, rusky či německy – turecká obsluha je totiž učenlivá a snaží se co nejvíc pozitivně zapůsobit na evropské turisty, aby měli zájem se do Alanye vracet častěji. A závěrem bych dodal takovou perličku, že partnerským městem Alanye v České republice je naše turistické centrum Špindlerův Mlýn.Klíčová slova: Turecko, léto, moře, cestování, památky


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.