Video placeholde

Neexistují žádné důkazy o účinnosti opatření proti covidu. Verdikt německých expertů je zdrcující

Katastrofa. Tak píší o výsledcích hodnocení uplynulých dvou let německá média. Terčem kritiky je především ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) a pod palbou je i Institut Roberta Kocha, jehož šéfovi Lotharu Wielerovi teď hrozí odvolání. Experti jmenovaní  parlamentem nenašli téměř žádné důkazy o účinnosti opatření v letech pandemie. Kritizují zejména nedostatečný sběr dat a netransparentnost politických rozhodnutí.  Podrobnosti se dozvíte v podcastu Reflexu A plus X v rozhovoru Angeliky Bazalové s publicistou Petrem Šourkem. 

Povinnost vyhodnotit výsledky zaváděných opatření jako lockdowny, zavírání škol či nošení roušek vyplývá Němcům narozdíl od Čechů ze zákona. Bundestag proto před několika měsíci vybral experty, kteří se této povinnosti měli zhostit. Jejich závěry jsou pro politiky studenou sprchou. Opatření byla nesmyslná, protože se de facto důsledně dodržovat nedala. A Institut Roberta Kocha zároveň neudělal dost pro to, aby šlo jejich  účinnost měřit. "Vědci zmiňují například nošení roušek, které by možná mohlo mít na šíření viru vliv, nikoliv však v situaci, kdy je většina lidí nosila nesterilní a neutěsněné." Experti podrobili kritice i dlouhé lockdowny. "Pokud by lidé byli skutečně zavřeni doma, pak by se šíření viru zřejmě dalo zabránit, jenomže důsledné dodržování takového zákazu je nemožné a nedůsledné dodržování nedává smysl" popisuje v rozhovoru s Angelikou Bazalovou publicista Petr Šourek, který dlouhodobě sleduje dění v Německu. 

Pokud jde o uzavření skol, experti se shodli na tom, že nikdo neví, zda toto opatření dokázalo omezit šíření koronaviru,. „Důsledky tohoto opatření na psychickou pohodu“ studentů jsou ale „nesmírné“. A zdrcující kritika pokračuje: "Neexistuje vůbec žádný výzkum, který by ospravedlnil přijímání podobných opatření v následujících měsících. Politici se ani nepokusili využít některou z již plánovaných nebo probíhajících studií k řešení nejpalčivějších problémů na národní úrovni. Neexistují žádné společně koordinované výzkumné iniciativy. Navíc nikdo nepřijal nabídku zákonných zdravotních pojišťoven na zpřístupnění jejich obrovských databází, píše se ve zprávě doslova.

Experti odsoudili i to, že každý, kdo navrhoval alternativní přístupy, byl často odsunut na vedlejší kolej. " Je těžké si představit úspěšné zvládnutí pandemie bez otevřeného řešení rozdílů v názorech," píší ve zprávě. 

Němečtí politici nyní musejí připravit strategii pro podzimní měsíce. Platnost dosavadního zákona, který přijímání opatření umožňoval končí 23.září. Ministr Lauterbach už přislíbil jeho revizi a ujistil veřejnost, že navzdory tomu, že očekává rychlé šíření viru v podzimních měsících, lockdowny či zavírání škol, už na programu není. 

"Bude to těžký podzim, musíme být připraveni," řekl Lauterbach v ARD . S variantou BA.5, která se tu nyní šíří, prý Německo bude mít velké potíže. očekává velmi vysoký počet případů, což podle něj může vést i k přetížení kritické infrastruktury. "Lockdowny bychom ale neopakovali," uvedl. 

Celou zprávu německých expertů podrobně pročetl a v rozhovoru s Angelikou Bazalovou rozebral publicista Petr Šourek. Podcast Reflexu A plus X na toto téma najdete v úvodu článku.