nahoru
Premium Analýza

Všeci kradnú, len Andrej čerpá. Jako prezident by byl miliardář-podnikatel Babiš v kolosálním střetu zájmů

Pavel Páral 12. ledna 2023 • 15:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Soudce Jan Šott dost překvapivě zprostil v pondělí obžaloby Andreje Babiše i Janu Nagyovou v kauze Čapího hnízda. U příznivců expremiéra i u něj samotného vyvolal nadšení, u odpůrců značné rozhořčení, nedůvěru a spekulace o tom, co za tím je, když v průběhu líčení bylo jasně prokázáno propojení Agrofertu s Farmou Čapí hnízdo i neoprávněnost čerpání dotace.

Nicméně soudce Šott má pravdu v tom, že ani jedno z toho ještě není trestným činem podvodu. K němu je potřeba doložit a prokázat úmysl, s nímž obžalovaní konali, a doložit, že převody akcií Čapího hnízda měly za cíl podvodně vylákat dotaci. A to se zejména státnímu žalobci zjevně nepodařilo.

Pro laika je skutečnost, že neoprávněné čerpání dotace není trestným činem samo o sobě, zjevně těžko pochopitelná a přijatelná, ale berme to tak, že v našem trestním právu tomu tak je. Rozsudkem se tak naplňuje starý vtip, že v tom našem Palermu „všeci kradnú, len Andrej Babiš čerpá dotácie“.

Dotační hladovost

Je na místě doplnit, že Babiš padesátimiliónovou dotaci vrátil bryskně po propuknutí skandálu. Nicméně jeho firmy čerpaly další a další dotace, na něž dosáhly za jeho vlády a také díky jeho vládě. Mimochodem i proto, že se posouvala pravidla tak, aby byly méně zvýhodněny malé firmy, a na víc peněz dosáhly naopak ty velké. Třeba Agrofert. A i tady dotační hladovost Andreje Babiše neznala mezí, jak ukazuje skutečnost, že Evropská komise řadu přiznaných dotací požaduje zpět. Například v známé kauze „inovací“ při výrobě toastového chleba. Ani to však není trestný čin, ale maximálně správní delikt.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.


Klíčová slova: soud, Andrej Babiš, dotace, prezident ČR


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.