nahoru

Jan Ignác Říha: Kdo je výtvarník, který stojí za většinou obálek Reflexu

red 31. října 2020 • 16:25
Jan Ignác Říha: Kdo je výtvarník, který stojí za většinou obálek Reflexu
foto: Jan Ignác Říha

Jan Ignác Říha (45), jemuž v redakci nikdo neřekne jinak než Iggy, se narodil ve Varnsdorfu a vystudoval Střední polygrafickou školu v Rumburku. S Reflexem spolupracuje od roku 2009.

Od té doby vytváří na jeho obálky týden co týden osobité koláže. Na té vůbec první byl zvěčněný výtvarník David Černý jak vzpurné mimino se vztyčeným prostředníkem. Jeho fantazii neunikl nikdo z čelných představitelů této země a světových vůdců. Jenom Andreje Babiše „upravil“ pětačtyřicetkrát a nikdo asi nezapomene na jeho skandální portrét Davida Ratha s hitlerovským knírkem.

Ve volných chvílích utíká výtvarník k divadlu, jako herec postupně spolupracoval s Divadlem odrůd v Mostě, se Spíše velkým divadlem Litvínov, s pražským Minorem a švýcarským Black Light Theater Curych. Několik posledních let bydlel a tvořil v Barceloně, kde mimo jiné spolupracoval se satirickým časopisem Monglolsko.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.