Zprávy
LETNÍ ČAS

Začal letní čas, přetočte si hodinky!

ČTK
27. března 201609:03
Začal letní čas, přetočte si hodinky!
RX hodiny
• foto: 
Štěpán Mareš

Dnes vnoci začal letní čas. Pokud tedy máte pocit nevyspání, není to možná (jen) vaše vina. Ve 2:00 se totiž dle letního času přesunula hodinová ručička o hodinu dopředu. 

Letní čas potrvá zhruba sedm měsíců a skončí 29. října. Motivací pro zavedení zimního a letního času byly energetické úspory během světových válek. Stále ale existují snahy ho zrušit.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916, vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize. Do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců, od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.

 

Španělskému herci zakázali hrát Krista, choval se prý moc vyzývavě

Vědci upozorňují, že změna času je pro lidské tělo nepřirozená. Podle nich se tím rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. To u citlivějších jedinců provází únava, ospalost a dezorientace, jež vedou ke krizovým situacím. Vyrovnat se se změnou dá tělu zabrat, může to trvat i více než týden.

Mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž ČTK v minulých letech opakovaně řekl, že změna času zřejmě nemá žádný žádný vliv na spotřebu elektřiny.

ČTK

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile