nahoru

Švédská policie hlásí 55 lokalit pod kontrolou zločinců z prostředí muslimských emigrantů

Lukáš Lhoťan20. listopadu 2015 • 09:30
Švédsko
Švédsko
• foto: 
Profimedia

Podle švédské kontrarozvědky se na území Švédska nachází kolem 120 bojovníků Islámského státu, kteří mají prostředky a motivaci páchat teroristické útoky, jak o tom informovala švédská média.

Švédská bezpečnostní služba Säkerhetspolisen (SÄPO) po teroristických útocích ve Francii zesílila spolupráci s francouzskými tajnými službami a posílila personál věnující se problematice islámského terorismu. Podle operačního šéfa SÄPO Anderse Kassmana mají švédské bezpečnostní orgány o potenciálních islámských teroristech přehled a mají je pod kontrolou.

Podle švédských médií od roku 2012 odešlo ze Švédska kolem 286 muslimů bojovat na straně Islámského státu a přibližně 120 se jich již vrátilo a představují potenciální hrozbu.

Jak ovšem zdůraznil Kassman, SÄPO posílila i agendu zaměřenou proti skupinám, které organizují útoky na mešity a imigranty. Tajná služba ve spolupráci s policií vyšetřuje útoky spáchané na uprchlická centra a švédské mešity a pomáhá s vyhledáváním útočníků.

Švédsko se od poloviny 70. let 20. století, kdy přijalo radikální podporu pro přistěhovaleckou politiku, potýká s nárůstem problémových zón, které nemají úřady pod kontrolou.

Švédská policie eviduje v zemi přibližně 55 lokalit, jež jsou „pod kontrolou“ zločineckých skupin z prostředí převážně muslimských přistěhovalců. Tato místa označuje nejen za riziková pro vstup občanů, ale i pro zasahující policisty, kteří mají do oblasti vstupovat pouze výjimečně a dostatečně ozbrojeni.

Policejní zprávy hovoří o minimální možnosti vymáhat zde právo, a také o vzniku neoficiálních lokálních soudů založených na tradicích přistěhovalců. Rovněž vznikají „kontrolní přechody“ mezi jednotlivými zónami a oblastmi vlivu různých zločineckých gangů. Právě takovéto prostředí je podle švédské kontrarozvědky příhodným zázemím pro islámské teroristy.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře