Kardinál Vlk: Zeman se chová nevídaně hrubě, politici se arogantně staví nad zákon | Reflex.cz
reklama
nahoru

Kardinál Vlk: Zeman se chová nevídaně hrubě, politici se arogantně staví nad zákon

Miloslav Vlk19. srpna 2014 • 11:48
Miloslav Vlk
Miloslav Vlk
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Kardinál Miloslav Vlk zveřejnil v pondělí na své webové stránce komentář ke sporům o navracení majetku církvi na Pražském hradě. O současné politické reprezentaci v této souvislosti napsal, že „nemá často žádný smysl pro právo a spravedlivost“ a o prezidentovi Zemanovi, že se chová „nevídaně hrubě“. Přetiskujeme celý text kardinála Vlka:

reklama

„V minulých dnech přinesla média zprávu, že prezident Zeman nechce katolické církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě. Celá tato traktovaná kauza zřetelně ukazuje, jak mnohdy uvažuje naše dnešní politická reprezentace: Nemá často žádný smysl pro právo a spravedlnost, spíše se arogantně staví nad zákon a nad ústavu a chce většinou rozhodovat autoritářským stylem, který dobře známe z naší totalitní minulosti.

Jak to vlastně vypadá s Mladotovým domem po stránce právní?

Mohu zde odcitovat nález Ústavního soudu ČR (dále ÚS) k těmto nemovitostem o jejich právním stavu. Tento náš uznávaný nejvyšší právní orgán říká ve svém nálezu ÚS zn. IV. ÚS 822/11 z 22.4.13 o nemovitostech na Pražském hradě, že „vládní nařízení č. 54/1955 Sb nemohlo být platným právním titulem pro převod předmětných nemovitostí  na stát“.

Takže panu prezidentovi Mladotův dům nepatří! Pokud o něm chce rozhodovat způsobem, jak ve své zprávě z 15. srpna uvádí ČTK, pak je to hrubý projev arogance moci. Dva objekty na Hradě je pan prezident „ochoten“ blahosklonně navrátit: Jiřský klášter a Nové proboštství, které stát, rozuměj Hrad, nechal zpustnout a zničit takovým způsobem, že dnes „vyžadují miliardové investice, na které stát prostě nemá“ (prezident Zeman). Tyto nemovitosti je prezident ochoten vrátit s podmínkou, „že se církev veřejně zaváže, že tyto opravy uskuteční“. Jaká hrubost! Nechají to zpustnout a v takovémto stavu, ještě s takovou podmínkou, jsou „ochotni to laskavě“ vrátit. Takovýto styl a způsob omezování práva a svobod církve nám silně připomíná neblahé minulé doby, kdy „strana a vláda“ stály nad zákonem.

A že prezident nechce vrátit Mladotův dům (který Hradu stejně podle výše citovaného usnesení ÚS nepatří), který je v pořádku, je rovněž nevídaná hrubost. Na podzim má Zeman jednat o té věci s kardinálem Dukou. Nebylo by lépe se předem rovnou zeptat na stav věci u ÚS?

Kromě toho všeho je tu hrubá diskriminace církve. Soukromí vlastníci Třmínek, Třmínková a Šedivá, kteří měli svůj majetek v areálu Pražského hradu, zestátněný na základě stejného vládního nařízení jako majetek církve, o něj zažádali a Hrad ho musel vrátit na základě usnesení ÚS č. IV. ÚS 822/11. Církev nemá před zákonem stejná práva jako soukromé osoby?

Reprezentanti církve tu byli příliš vstřícní a nešli cestou práva, ale snažili se o dohodu, a to, jak vidět ve vztahu k našim politikům, nefunguje! Bude opravdu nutné se obrátit na ÚS (o což jsem se kdysi zásadně snažil), aby rozhodl nejen o Mladotově domě.

Kardinál Miloslav Vlk zveřejnil tento text původně na své stránce www.kardinal.cz. Přetiskujeme ho s jeho laskavým svolením.

Miloslav Vlk
Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama