Duel Reflexu: Drda vs. Kotrba. Causa zakázaného komentáře, staženého ze stránek Českého rozhlasu

Online souboj   |   Foto:  Profimedia.cz
12.02.2013 00:15 - text: Zdeněk Strnad
Adam Drda a Štěpán Kotrba diskutovali na webu Reflexu.

Adam Drda napsal mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby článek, v němž podpořil Karla Schwarzenberga. To by nebylo nic proti ničemu, kdyby Adam Drda nebyl spolupracovníkem veřejnoprávního Českého rozhlasu a kdyby emotivní komentář nevyšel na webu této instituce. Glosa s názvem Nadějné vyhlídky se stala trnem v oku publicistovi Štěpánu Kotrbovi, který si na ni stěžoval u Rady Českého rozhlasu. Ta rozhodla, že glosa musí z webu veřejnoprávního média zmizet. A nezůstalo jen u toho: bylo také rozhodnuto jak o potrestání Adama Drdy, tak šéfredaktora a editorů Českého rozhlasu, kteří byli za zveřejnění zodpovědni.

 

Kauza vyvolala bouři. Novináři i veřejnost probírají spoustu věcí: zda došlo k porušení svobody slova, jestli u nás funguje cenzura, do jaké míry můžou být komentáře subjektivní, kde se stala chyba, proč celou věc musí řešit Rada Českého rozhlasu a jestli celá kauza nemůže pověsti veřejnoprávní instituce uškodit. Svou roli sehrávají samozřejmě také osoby obou hlavních aktérů: Adam Drda je názorově i politicky pravým opakem Štěpána Kotrby, a jejich spory mají letitou historii. Vznikly dva tábory: hlasitější je ten, který stojí na straně komentátora. To samozřejmě nemusí nic znamenat, nicméně sám fakt, že ze stránek veřejnoprávní instituce mizí politicky zabarvené články, zavdává spoustu příležitostí ke spekulacím.

 

Adam Drda i Štěpán Kotrba přijali v úterý pozvání Reflexu do online diskuze. Téma této diskuze je jasné: budeme se bavit o kauze staženého komentáře, jeho důsledcích a o tom co bude následovat. Sledujte web Reflexu, v úterý 12.února, v 10.30.

 

 

Zveřejňujeme zakázaný komentář Adama Drdy ze stránek Českého rozhlasuDiskuse ke článku


 

Anketa

 
Sledujte Reflex.cz na Twitteru
 
 
 
reklama

Články a sekce označené symbolem zámek jsou součástí placené zóny. Pro přístup je nutná vaše registrace a platba dle zvolené varianty předplatného. Články a další prémiový obsah pak budete mít k dispozici po dobu odpovídající délce vámi zvoleného předplatného.

Zapomněl jsem heslo

Placená zóna

Placená zóna nabízí přístup k exkluzívnímu obsahu časopisu Reflex, zejména pak aktuální vydání Reflexu, které je na webu přístupné ihned v den vydání tištěného Reflexu.

Hate Free – Státní sluníčka

Zmapoval jsem působení a financování vládní kampaně Hate Free Culture a zjistil, že si stát platí partu internetových trollů bez jakékoli...

celý článek »

Už nechci!

Mirek Topolánek Vydává knihu, hraje hokej, pracuje, píše, čte, srší energií i názory, které nechají málokoho chladným. Někdejší premiér Mirek...

celý článek »

Královna ze Sáby

Návštěva, na kterou se vzpomíná i po třech tisíciletích, musela stát za to. Příjezd královny ze Sáby na jeruzalémský dvůr a její setkání...

celý článek »

Aktuální číslo

DesktopMobile