nahoru

Kulky a gule

Jiří X. Doležal15. února 2008 • 09:13
Kulky a gule

Naši poslanci dostávají výhružné poštovní zásilky – a média to komentují výroky, nad kterými se chce zvolat: „Hle, žumpa!“ Protože alespoň jazykovou žumpou titulky novinových článků o oněch výhružkách skutečně jsou.


Titulky se opakují stereotypně nejen v tištěných médiích, ale i v rozhlase a v televizi. Takže ze všech možných stran slyšíme, vidíme a čteme, že poslanci a senátoři dostali v obálkách kulky. Případně pak kulky ze střelné zbraně.
To, co se používá do střelných zbraní, aby to z nich po výstřelu létalo a zasahovalo cíl, se nazývá a vypadá různě, ale v žádném případě se to nejmenuje kulky. Do takzvaných předovek, střelných zbraní, které se musí zepředu naládovat, se nejdřív nasype střelný prach, pak těsnění, a na něj nejčastěji olověná KULE. Moderní zbraně – zadovky, a je celkem jedno, zda se jedná o vojenskou pušku, pistoli či revolver – se neládují, ale dávají se do nich náboje. Náboje jsou sestaveny z několika dílů – z nábojnice, roznětky, výbušné (“prachové“) náplně a STŘELY. Případně projektilu.
To, čemu se v běžném jazyce říká kulky, naštěstí zatím volení zástupci lidu nedostávají. Kulky má totiž výhradně pes, a pokud je mi známo, tak takové žádné do Parlamentu nepřišly. Kromě Topolánkových gulí, ale ty zase, jak alespoň doufám, nedorazily poštou.Kurzy měn
25,400
20,680
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře