nahoru

Trump se odvrací od republikánů, bojovat prý bude po svém

ČTK12. října 2016 • 12:30
Trump se odvrací od republikánů, bojovat prý bude po svém
foto: Profimedia.cz

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zesílil kritiku svých spolustraníků a pohrozil, že jim "uštědří lekci". V rozhovoru pro televizní stanici Fox News v úterý večer prohlásil, že v boji o prezidentský úřad bude pokračovat "po svém".

"Jsem už unaven z absence jejich podpory," reagoval Trump na rostoucí odpor, který v řadách republikánů vyvolávají skandální Trumpovy výroky o ženách. Na nedávno zveřejněném videu se newyorský magnát chlubí, že může ženy osahávat v rozkroku, protože celebritám je dovoleno vše.

Zvláštní Trumpovu nevoli vyvolal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který Trumpovi za jeho vulgarity vypověděl aktivní podporu ve volební kampani. "Nepotřebuji jeho podporu, nezáleží mi na ní," řekl televizi Fox News. "Nechci mít s takovými lidmi včetně Ryana nic společného. Zvláště tedy s Ryanem," dodal.

V kritických vyjádřeních na adresu republikánů pokračoval Trump na twitteru. "Je skvělé, že jsem ztratil pouta a mohu teď bojovat za Ameriku, jak sám chci," komentoval republikánský kandidát roztržku. Ryan je podle něj "slabý a nevýkonný", senátor John McCain, další Trumpův kritik, má "nevymáchaná ústa" a s neloajálními republikány "je mnohem těžší pořízení než s křiváckou Hillary". Republikánská strana podle Trumpa neumí vítězit. "Já je to naučím!" slíbil miliardář.

Spory mezi republikány, které americká média označují za "občanskou válku", se projevují na propadu preferencí. Podle průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos má před Trumpem Hillary Clintonová náskok osmi procentních bodů. Průzkum byl proveden po druhé prezidentské debatě, před ní podle průzkumu Reuters/Ipsos vedla demokratická kandidátka o pět procent.

Ještě menší podporu má Trump mezi ženami. Jeho kandidaturu podporuje podle průzkumu 29 procent voliček, pro Clintonovou hodlá hlasovat 44 procent amerických žen.

 

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2016 V USA

ČTK




Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,090
29,170
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější