nahoru

Islamismus je novým bolševismem

Margaret Thatcherová 7. března 2002 • 16:04

Po hororu z 11. září viděl svět Ameriku nabýt sil, přizvat spojence a přejít k vedení války přes půl zeměkoule proti svému - i našemu – nepříteli.

Foto
Amerika nebude nikdy taková jako dřív. Dokázala sobě i jiným, že je ve skutečnosti - a ne pouze jménem - jedinou globální světovou velmocí. Opravdovou silou, která je nadřazena všem svým reálným nebo třeba jen potenciálním rivalům, tak jako žádný jiný národ v moderních dějinách. Ani svět mimo Ameriku už nebude takový jako dřív. Samozřejmě vyvstanou nové hrozby z nových směrů. Ale po dobu, kdy Amerika udrží svou technologickou převahu, není důvodu, proč by se její dominantní postavení mělo změnit. A právě tento stav může zajistit stabilitu a mír.
Přesto, jak prezident Bush připomněl Američanům, neexistuje důvod pro sebeuspokojení. Amerika a její spojenci - ve skutečnosti západní svět a jeho hodnoty - stojí stále před smrtelnou hrozbou. Tato hrozba musí být odstraněna. Je čas rázně jednat.
V mnoha ohledech je hrozba islámského teroru jedinečná, z čehož pramení obtížný úkol západních zpravodajských služeb předpovědět a předejít jeho útokům. Nepřítelem samozřejmě není náboženství - většina muslimů lituje toho, co se stalo. Stejně tak jím není žádný jednotlivý stát, neboť tento typ terorismu potřebuje podporu více států. Možná nejlepší paralelou je období vzniku komunismu. Islámský extremismus je dnes stejně jako raný bolševismus v minulosti ozbrojenou doktrínou. Je agresívní ideologií prováděnou fanatickými, dobře ozbrojenými a oddanými zasvěcenci. A stejně jako komunismus vyžaduje všeobsahující dlouhodobou strategii, aby tuto doktrínu chránila.

TŘI FÁZE BOJE

První fází boje proti této strategii musel být vojenský útok v Afghánistánu. Tato fáze se blíží ke konci. Důležitou lekcí je, že Západ neuspěl v časném a dost silném postupu proti al-Kajdě a režimu, který jí poskytl útulek. Je to vždy otázka volby, kam napřít mezinárodní síly. Nejlepší je, když Spojené státy jako jediná vojenská velmoc soustředí svoji energii ve vojenské oblasti, nikoli oblasti sociální. Snahu o propagaci široké občanské společnosti a demokratických institucí v Afghánistánu mohou Američané nechat na ostatních.
Během druhé fáze války proti terorismu by měl přijít úder na další centra islámského teroru, jež jsou rozprostřena v Africe, Asii i jinde. Bude to vyžadovat prvotřídní zpravodajskou činnost, chytrou diplomacii a stálou vojenskou angažovanost. Naši nepřátelé měli léta na to, aby vykopali zákopy, a nehnou se z úkrytů bez divokého a krvavého odporu.
Třetí fází bude jednání s těmi nepřátelskými státy, které podporují terorismus a snaží se získat zbraně hromadného ničení nebo s nimi obchodovat. Zvykli jsme si je nazývat "zlotřilými", ale nebude na tom nic špatného, pokud je nebudeme házet do jednoho pytle. Například Írán a Sýrie vystupovaly ostře proti Usámovi bin Ládinovi, Tálibánu a útokům z 11. září. Nicméně oba režimy jsou nepřáteli západních hodnot i zájmů. Oba se energicky odvrátily od terorismu; jenže první jmenovaný byl právě přistižen, jak odesílá zbraně, jež měly rozdmychávat násilí proti Izraeli. Írán zase udělal velký pokrok ve vývoji střel dlouhého dosahu, jež mohou být vybaveny nukleárními hlavicemi.
I další kritici 11. září mohou být hrozbou. Například Libye stále nenávidí Západ a vážně uvažuje o odvetě. Súdán je ve jménu islámu schopen organizovat genocidu pro ti vlastním občanům. Je tu šílený režim Kim Čong-ila v Severní Koreji, ale nejznámějším notoricky proslulým darebákem je bezpochyby Saddám Husajn - potvrzením této skutečnosti bude, až se včera nedokončená akce stane zítřejším bolením hlavy. Saddám Husajn nikdy nevyhoví podmínkám, které mu klademe. Jeho cíl je docela jasný: vyvinout zbraně hromadného ničení tak, aby nás zbavil naší výhody.
Aktuální otázka zní: Jak a kdy - nikoliv jestli vůbec - ho odstranit? Tato akce bude vyžadovat masívní použití síly. Američtí spojenci, především Velká Británie, by proto měli prohloubit svou podporu prezidentu Bushovi v jeho rozhodování o postupu vůči Iráku.

AMERIKA TO DOKÁŽE

Události 11. září jsou strašlivým připomenutím, že ochrana svobody vyžaduje věčnou bdělost. Příliš dlouho jsme nebyli ostražití. Poskytovali jsme útulek těm, již nás nenáviděli, a byli jsme shovívaví vůči těm, kteří nás oslabovali. V důsledku toho teď zůstáváme například bezbranní vůči balistickým raketám, jež mohou být vystřeleny proti našim městům. Obranný protiraketový systém to změní. Ale změny musejí jít ještě hlouběji. Západ jako celek potřebuje posílit svá opatření proti "zlotřilým" režimům, posílit svoji obranu. Dobrou zprávou je, že Amerika má prezidenta, který má potřebné vůdčí schopnosti, aby se tak stalo.

(KRÁCENO)

Margaret Thatcherová


Kurzy měn
25,290
20,530
28,560
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře