nahoru

Výtava

Petr Volf 19. února 2002 • 16:47

MARIUS KOTRBA

Galerie Langův dům, Hluboká 66, Frýdek-Místek, otevřeno úterý až pátek (13-18), do 8. března

Marius Kotrba je dvaačtyřicetiletý sochař, žijící na Valašsku (v krásném městě Rožnově pod Radhoštěm), který vedle sochařiny také dobře maluje a kreslí. Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, účastník Konfrontací - zásadních vystoupení mladých nezávislých výtvarníků v polovině osmdesátých let, tentokrát ve Frýdku představuje dvě stránky své tvorby: dílo sochařské a kreslířské. Jeho sochy si na nic nehrají, nic nepředstírají, jsou to poctivé kusy, na nichž je vidět, že jejich autor přesně ví, co chce ztvárnit. Nenechává prostor náhodě, ale své plastiky buduje s citem pro přehlednou kompozici. Podobně cílevědomé jsou také Kotrbovy kresby.

JAN ČINČERA, JAN POHRIBNÝ

Dům umění, Pekařská 12, Opava, otevřeno denně mimo pondělí (10-17), do 10. března

Jan Činčera s Janem Pohribným nevystavují spolu poprvé. Jsou sehraní, doplňují se a vytvářejí díla, která jsou na jejich spolupráci založena. Činčera se zabývá tvorbou knih a papírových objektů, Pohribný je zase často začleňuje do svých fotografií. Ty působí zvláštním klidem, který je určen vynikající prací se světlem stejně jako přehledností a monumentalitou. Jako by to byla okna do jiných světů. Kdo se rád kouká jinam než do bedny nebo stěny, přijde si určitě na své..

BARBORA ŠLAPETOVÁ

Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, otevřeno denně (11-19), do 3. března

Barbora Šlapetová, devětadvacetiletá malířka, na sebe upozornila v nedávné minulosti svými společnými fotografickými projekty s Lukášem Rittsteinem: těžily z prostředí papuánských domorodých kmenů a šlo o výtvarně etnologické dokumenty. Tentokrát přináší rozměrné obrazy a fotografie pod názvem 2x2, džungle přírody - džungle města. Rodily se pod dojmem zážitků a dojmů z New Yorku i z Papuy. Autorka relativizuje rozdílnost obou světů, které si mohou být při určitém úhlu pohledu více blízké, než jsme si zpravidla schopni uvědomit. Ono vždycky jde o to, do jaké míry se umíme věcem a jevům přiblížit - jestli zůstaneme u věcného odstupu, nebo pronikneme hlouběji, až pod jejich slupku. Šlapetové se daří to druhé.

Petr Volf


Kurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře