nahoru

Never more

30. ledna 2002 • 15:44

CO VÁM V LITERATUŘE KAZÍ NÁLADU?

Foto
Viktor Šlajchrt, Respekt:

O premiérově úmyslu žalovat Respekt jsem tu minule psal ještě s pobavením. Začínají mi však tuhnout rysy. Před měsícem zahájila státní zástupky ně z Břeclavi stíhání mladého vesnického faráře za to, že poukazoval na teroristické tradice komunistů. Pár týdnů nato uložil Vrchní soud novináři Brezinovi uhradit vysoké poplatky za soudní řízení, které prokázalo, že byl ve sporu s Milošem Zemanem v právu. V těchhle případech nejde jen o literaturu, ale o samu svobodu slova - zastrašit a umlčet veřejnost dokáže máloco efektivněji než očividná nespravedlnost soudních verdiktů.

Foto
Jaromír Slomek, Lidové noviny:

Sborníček věnovaný někdejšímu vůdci agrární strany Antonínu Švehlovi vydalo nakladatelství Votobia Praha. Na obálce se říká, že kniha nazvaná Hovory s Antonínem Švehlou (a o něm) vychází "s předmluvou Václav a Klause a dosud nepublikovaným textem Karla Čapka". Ale to je, jak by řekl právě Václav Klaus, falešné, naprosto falešné. Vše, co je tu od Čapka o Švehlovi, už publikováno bylo, vesměs knižně. Proč ten podvod? Nebo snad nevědomost?

Foto
Josef Mlejnek, MF Dnes:
Už poněkolikáté mne udivila nemístná suverenita soudů mladého literárního kritika Radima Kropáče. Před časem odpálil noblesní poezii Zenona Kaprála. Naposledy jsem zkoprněl při dodatečném přečtení v Nových knihách jeho kritiky Oličovy knihy Molitan, již označil za blábol, nedohlédnuv patrně nejen několikavrstevnou, ale i "několikarovinnou" ironii autorovu. Je to asi totéž jako charakterizovat například Kokoliovy kresby jako "čmáranice". Nepúšťať na saká! (Citát z výučního listu Vasila Biľaka.)

Never more udělujeme Miloši Zemanovi a dalším, jimž se svoboda slova - protože právě mají funkci - stala obtížným hmyzem.Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře