nahoru

Vážení čtenáři

PETR BÍLEK 10. ledna 2002 • 15:20

Foto
Nejsem fanda novoročních státnických adres, ale nějak se mi přihodilo, že jsem letos v televizi spatřil dvě, a mohu tedy srovnávat. Neděste se prosím, nepůjde o jejich obsah. Zaujalo mě sémantické gesto, kterým byla tato dvě vystoupení nesena, a to, co se jím sdělovalo občanům mimoslovně.
Gerhard Schröder hovořil k národu na silvestra v podvečer.Seděl pohodlně zakloněn v moderním křesle, nechrastil papíry a používal čtecího zařízení. Televize jej snímala několika kamerami, takže během řeči musel na dohodnutých místech měnit úhel pohledu, aby divák uviděl jinou část interiéru. Bylo co ukazovat. Kuloár nově postaveného sídla spolkového kancléře stojí za to. Vzdušné galerie, elegantní schodiště. Čisté materiály: sklo, dřevo, kov.Žádný nábytek, jen průhled prosklenou stěnou na živoucí večerní město a projíždějící auta. Scénická poznámka dramatikova by mohla znít: optimisticky promlouvající sebevědomý muž v prostoru otevřeném životu a světu.
Václav Havel pronášel projev v poledne prvního ledna. Seděl ve svém dnes už rituálním kabinetu a chřestil papíry.Televize jej snímala jednou kamerou a občas střihla z celku na polocelek. Z dikce nemocného muže byla cítit pracnost natáčení. V prostoru přecpaném poličkami, knihami, fotografiemi a vlajkami se asi dost drží prach, napadlo mne, ale na druhou stranu tady člověka nic zvenku neruší. Scénická poznámka: unaveně promlouvající roztrpčený muž v zatuchlém prostoru úřadovny.
Pokud se vám podařilo vydolovat ze srovnání těchto dvou inscenací nějaké poučení, splnili jste mi sen. Pokud jste navíc začali uvažovat o tom, kdo oba kusy režíroval, zajímala by mě vaše odpověď. Sám si kladu otázku, jestli to má na svědomí tradice, mentalita národa, duch doby,Česká televize, ZDF, nebo krutá zima.
Jak strašně se u nás musí nic nedít, když si média tak snadno nechají vnutit k probírání témata z novoročního projevu!

PETR BÍLEK


Kurzy měn
25,280
20,510
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře