nahoru

Sparťané trénovali i mediálně

Pavel Kovář 15. února 2001 • 00:00

Dělat rozhovor se sportovci bývá složité, zejména když leckterý není od přírody komunikativní. Stále v nich totiž převládá mínění, že "oni jsou tu hlavně od toho, aby stříleli góly či lámali rekordy, a ne aby hovořili".

Slavná Barcelona: ke špičkovému týmu patří nejen výkon, ale i verbální vystupování a koneckonců oblečení   - Foto  ČTKÚplně jiná káva jsou interview s ochotně hovořícími, leckdy až exhibujícími umělci či politiky. Je třeba ovšem také přiznat, že mnohé politiky učí jejich mediální poradci, jak sice mluvit, ale současně nic neříct ... každý obor má zkrátka své.

Nicméně zlepšovat svoje image chce dnes kdekdo, a tak těsně před zahájením jarní fotbalové ligy podstoupili mediální výcvik hráči našeho nejlepšího klubu - Sparty. "Na tuhle myšlenku nás přivedla praxe ve špičkových týmech západní Evropy, kde jde o běžnou záležitost," říká sparťanský prezident Vlastimil Košťál. "Mediální experti nejdříve hráče po skupinách proškolí, posléze je jednotlivě otestují před kamerami a mikrofony a nakonec je upozorní na chyby, jichž se při komunikaci dopustili." Sparta, jíž patří v tomto směru u nás historický primát, si za takovou iniciativu zaslouží jistě pochvalu. Možná chce i odčinit několik trapasů z loňského podzimu, kdy někteří hráči, a dokonce i trenér Hašek emočně nezvládali své chování po dvou zápasech.

A CO SLAVIA?

A jak na novinku reagovali v táboře největšího rivala - ve Slavii? Sportovní ředitel František Cipro přiznal, že slávisté o podobném mediálním tréninku hráčů zatím neuvažovali. Dodal, že verbální projev závisí na individuálních schopnostech, takže jednorázovým školením jej příliš vylepšit nelze, ale připustil, že taková instruktáž nemůže být na škodu. A vybavil si své nedávné trenérské působení v Rakousku: "Celková prezentace klubů i hráčů na veřejnosti, a tedy i v médiích je v cizině nesrovnatelně na vyšší úrovni než u nás. V Innsbrucku například probíhalo pravidelně jednou týdně živé setkání hráčů s fanoušky, což byla pro fotbalisty obrovská škola komunikace. A v jistý den v týdnu míval u sebe vždy některý z hráčů či trenérů ,putovní mobil‘ a celou hodinu musel odpovídat na otázky příznivců."

BEZ ILUZÍ

Sparta přichází s něčím, co dávno patří k profesionálnímu sportu. Nedělejme si ale iluze, že na Letné už nikdy nevznikne roztržka mezi hráči a novináři. Dochází k nim totiž i v oné mediálně proškolené západní Evropě. Jde jen o to, aby jich bylo co nejméně a fotbal, světový sport číslo jedna, nastoupil cestu k nastolení vyšší kulturnosti.Kurzy měn
25,330
20,540
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře