nahoru

Na trati

Jakub Smrž, trojnásobný mistr ČR 8. února 2001 • 00:00

Na tratiMusím předeslat, že naší rodině jsou motorky tak říkajíc osudné. Můj táta byl úspěšným jezdcem na stopětadvacítkách a posléze ve třídě superbike. O dva roky mladší brácha byl i mým soupeřem, když se za rok 2000 stal juniorským mistrem republiky ve třídě do 125 cm3 a celkově skončil třetí.

I když jsem zpočátku koketoval s motokrosem a plochou dráhou, nejvíce mě vzaly "silnice". Za řidítky jsem poprvé seděl v šesti letech, na silniční padesátce ve dvanácti. Ve čtrnácti to byla už stopětadvacítka a následně jsem se stal třikrát po sobě mistrem republiky. I díky tomu náš tým letos čeká opravdu velká výzva - v plánu máme účast ve všech 16 závodech mistrovství světa, a to s motocyklem Honda 125 RS v úpravě továrního A-kitu. Tuto variantu má jen osm "vyvolených" s tím, že já jsem mezi nimi jediný netovární jezdec. Proto je mým cílem při premiérové účasti v MS co největší bodový zisk.

Sezóna začíná v japonské Suzuce 8. dubna, den po mých osmnáctých narozeninách. Proto jsem nyní vše podřídil tomu, abych byl stoprocentně připraven. Hlavně fyzička je důležitá, tělo nesmějí zaskočit ani případné pády. Jeden závod MS totiž představuje 100 "ostrých" kilometrů plus volné a měřené tréninky, což je asi dvojnásobek toho, co se jede při mistrovství republiky. Mimo to budu mít nevýhodu v neznalosti tratí, takže studuju jednotlivé okruhy aspoň na počítačovém simulátoru. K tomu mě doma v Českých Budějovicích čeká ještě maturita na gymnáziu, takže se budu muset i trochu učit.

Pro mě samotného závody znamenají 99 procent života. Čím více je člověk úspěšný, tím více se tomu chce a koneckonců i musí věnovat. Protože sezóna končí až v listopadu v Brazílii, strávím prakticky celý rok v kolotoči závodů po celém světě. Letošními výsledky bych chtěl hlavně ukázat tátovi, že jeho snaha mi pomoci nebyla planá. Protože pokud já budu mít někdy v budoucnu potomka, rád bych mu také umožnil propadnout stejné droze.