nahoru

Co si myslí čtenáři na www.reflex.cz?

30. června 2005 • 17:19

Jste pro zavedení rovné daně v České republice?

Ano 78 %
Ne 22 %

Ankety se k 25. 6. zúčastnilo 138 hlasujících.

V poslední době jsme bombardováni dokazováním, který model daně pro koho je výhodnější, všemi možnými prostředky včetně manipulací (daňová kalkulačka sociální demokracie na webu, záměrně zanedbávající některé položky ... apod.). Málokdo si ale uvědomuje, jak významné by bylo zjednodušení a zprůhlednění daňové agendy. Odpadly by čachry s DPH (jak trikem převést zboží do služby apod.), zjednodušily by se kontroly ... ve výsledku by pak stát mohl vybrat podstatně víc, než by odpovídalo pouhému propočtu, což mimo jiné potvrdil nedávný rozhovor Reflexu s architektem daňové reformy na Slovensku.
IJK

Kdo podporuje rovnou daň, je blázen, řekneme si to až, nedej bože, začne platit. Potom chci vidět ty hrdiny, co ji budou obhajovat před rozzuřeným národem žebráků.
DEMETRIO CHVÁSTÁLEK

Rovná daň nikoho nezruinuje ani neožebračí - k tomu není jediný rozumný důvod. Logika je ale jednoduchá (pokud jde o příjmovou daň): pokud nyní odvádějí vyšší příjmové skupiny vyšší procento svých příjmů než nižší příjmové skupiny (sazby jsou dnes odstupňovány 15 %, 20 %, 25 %, 32 %) a při rovné dani by všichni odváděli procento stejné (dejme tomu 19 %), jde prostě, jednoduše a logicky o změnu v rozsahu sociální

solidarity, tedy o to, že bohatí budou platit o něco méně na ty chudší.
Na druhou stranu: co je na tom špatného? Proč by měl člověk s vyšším vzděláním a kvalifikací platit o tolik víc na člověka s nižším vzděláním a kvalifikací? Doplácet na něj bude tak jako tak - i v systému rovné daně. Jde jen o to, nakolik je tzv. sociální spravedlnost ještě spravedlivá a kdy už ne.
Příklad (velmi zjednodušující): Z člověka s hrubým platem 10 000 Kč dnes stát dostane (včetně odvodů zaměstnavatele a zdravotního pojištění) asi 5000 Kč. Z člověka s hrubým platem 40 000 Kč stát dostane měsíčně téměř 25 000 Kč. Samozřejmě nepočítám, kolik ti lidé ještě odvedou na spotřebních daních. Proč má ten s vyšší mzdou platit o tolik víc, když oběma stát zajišťuje v zásadě stejné služby (stejná zdravotní péče, doprava, školství, velmi nivelizované důchody a nemocenská atd. ...)?
Upozorňuji, že rozhodně nejsem žádný pravičák, který by neuznával sociální solidaritu. Jen se mi snížení daňového zatížení vyšších příjmových skupin nezdá v podmínkách ČR jako nic nemorálního či asociálního.
REZAM

Jaká rovná daň? Rovná daň neexistuje - například dvacet procent z deseti tisíc a dvacet procent ze sta tisíc, to je nějaký rozdíl! Princip solidarity, tedy to, že bohatí budou přispívat do státní pokladny více než chudí, rovná daň zachovává, ačkoli si díky nešťastnému označení "rovná daň" myslí nyní většina obyvatel České republiky opak.
JARDA PETARDAKurzy měn
25,260
20,450
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře