nahoru

Šlapal jsem s KDU

JAN POTŮČEK 23. června 2005 • 14:28

"A pojedou i stranické špičky?" zeptal jsem se Ondřeje Jakoba, mluvčího KDU-ČSL, od kterého přišla pozvánka na předprázdninové setkání lidovců s novináři. Řeč byla o závodu šlapadel "kolem dvou mostů" na Vltavě u Novotného lávky. Odpověď nebyla jednoznačná: "To záleží na vás, jestli je přesvědčíte. Ale loni někteří jeli."
Měli jsme totiž takový plán. Kdy se vám naskytne příležitost usednout na šlapadlo s politikem a tváří v tvář si vysvětlit, jak se věci mají? Lidovečtí experti si o to přímo říkají. A když už na tom šlapadle budete, politik nemůže utéct. Leda by uplaval. Jenže se to trošku zvrtlo. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se netvářil, že by se mu chtělo závodit, a už vůbec ne s Tomášem Feřtekem. Protidrogový expert

Pavel Severa jel, ale na oplátku nedorazil JXD.
A tak náhle sedíte na akci, kde se kolem vás plíží političtí komentátoři, televizní šéfredaktoři a moderátorské hvězdy, jimž opravdu nejde o to, zajezdit si na šlapadle, ba ani nepřišli kvůli jídlu, jen se prostě chtějí ukázat - aby se neřeklo. A do toho skvadra politiků v dobře i méně dobře padnoucích oblecích, od kterých už vůbec nemůžete chtít, aby se ztrapňovali nějakým závodem. Budou vás povzbuzovat z bezpečné vzdálenosti ze břehu, za zábradlíčkem. Nic naplat, závod je závod. Co na tom, že místo dvou mostů povede okolo jediného pilíře (do původní trasy se prý přimotaly výletní lodi a mohlo by dojít ke kolizi), celková délka ani ne dvě stě metrů a prostor tak malý, že se šlapadla hned na startu navzájem pomlátí. Sázíme na divokou kartu a necháme si přidělit jakékoli ochotné lidovce. Volba padá na zlínské poslance Michaelu Šojdrovou a Ludvíka Hovorku.
"Hlavně nešlapejte moc rychle, to se potom podsmykuje a vůbec to nejede," radí mi ostřílený závodník Hovorka. Má pravdu. Důmyslným kormidlováním se nám daří nejlépe vykličkovat ze skrumáže šlapadel u startovního pole. V těsném závěsu za námi Šojdrová s Feřtekem. Kateřina Blechová z České televize najíždí na mělčinu u pilíře, zatímco za zatáčkou nám na záda nebezpečně dýchají lidovečtí úředníci z ministerstva dopravy. Dochází mi, proč organizátoři volili tak krátkou trasu. Ušlapat dvě stě metrů na stroji, který skoro vůbec nejede, je téměř nadlidský výkon. Pozici ale udržíme. Dopraváci jsou druzí, Šojdrová s Feřtekem třetí. Bratr Kalousek předává lihoviny zabalené v celofánu a najatá kapela spustí další spršku normalizačních hitů. "Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš ..."

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře