nahoru

Televize / Video

Andrej Halada 11. března 2003 • 13:13

DOSTI ČERNÁ SRANDA

ČT uvádí americký seriál o rodině, jež provozuje pohřební ústav
Seriál, který vznikl v produkci televize HBO, se v originále jmenuje Six Feet Under. Český název Odpočívej v pokoji je tedy eufemismem. Spíš by se hodilo: Dva metry pod drnem . Seriál vznikl v roce 2001 a jeho duchovním tvůrcem je scenárista, režisér a producent Alan Ball (1957). Ten se prosadil jako scenárista snímku Americká krása, za nějž dostal v roce 2000 Oscara. Česká televize začne Odpočívej v pokoji uvádět v úterý 11. března na ČT 1 od 21.45, první série má celkem třináct dílů. Protože se seriál stal v USA populární i ceněný, vznikla již druhá série, díly s pořadovými čísly 14-26. Ty shodou okolností vysílá už od ledna český kanál HBO (první sérii uvedlo HBO loni). Takže v týdnu, kdy bude mít na ČT premiéru díl číslo 1, uvede HBO už díl s číslem 19. Na HBO se Odpočívej v pokoji vysílá vždy ve čtvrtek od 22.00, repríza je v sobotu před půlnocí. Každý díl má hodinu promítacího času. Dějové schéma jednotlivých dílů je prakticky stále stejné: na začátku je mrtvola. Kupříkladu v pátém díle zemře královna

Foto
pornofilmů, na jejíž pohřeb se dostaví obrovské množství partnerů a partnerek, kteří pro nášejí oslavné ódy na milovanou kolegyni. Ve čtvrtém díle umírá člen mocného americko-mexického gangu, v sedmém zemře na následky válečného syndromu mladý veterán ze Zálivu, ve třetím musí pohřebáci poskládat rozcupovanou mrtvolu pekaře. Ovšem hned v prvním díle umírá postava z nejdůležitějších, samotný majitel kalifornského pohřebního ústavu Nathaniel Fisher. Jeho zcela nový pohřební vůz se srazí s městským autobusem, a tak "Nezávislý pohřební ústav Fisher a synové", o který náhle projeví zájem konkurence, musí v tvrdém podnikatelském prostředí vést zbylí členové rodiny. Na jejich vztazích a příbězích také děj seriálu stojí. Vedle otce, jenž sice zahyne, ale stále se coby duch-komentátor vrací, jsou hlavními hrdiny matka Ruth, mladší syn Nate (tak trochu floutek), starší syn David (typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu) a nejmladší dcera Claire (s jejím životem není něco v pořádku ...). Sekunduje ještě černý policista Keith, jenž je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda a její nezdárný bratr Billy. V první třináctidílné sérii byl Alan Ball autorem tří epizod, dvě také režíroval - pilotní díl a pak závěrečný. Ve druhé sérii napsal dva díly a jeden režíroval. Příběh úvodního snímku celé série je trochu neobvyklý, je prokládán parodiemi na reklamy. Ballův rukopis, v němž se mísí realita s fantasknem, černý humor s tragikou, surreálná poezie s realistickou prózou (kdo viděl Americkou krásu, ví, o čem je řeč), je v seriálu nepřehlédnutelný. Na dalších dílech se podíleli různí tvůrci, mimo jiné také herečka Kathy Batesová či Rodrigo García, syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Ačkoli Američané vyznávají kult mládí, zdraví a života, seriál o smrti a pohřbech se jim líbí. V současnosti už vzniká třetí série, navíc první řada získala šest cen Emmy a celkem vybojoval seriál sedmnáct nominací na toto výroční televizní ocenění.

KOUKNĚTE NA TO

BRATŘI KARAMAZOVI - sobota 8. 3., 20.00, ČT 2
Kdo hraje? Bartoška, Heřmánek, Zedníček, Mrkvička, Preissová ... Poučenější vědí, že jde o inscenaci Divadla Na zábradlí (premiéra 1979, TV záznam je z roku 1981), kterou režíroval Evald Schorm. O svém výkladu Dostojevského řekl: "Toužíme, aby se nám věci podaly prefabrikované, a tvorba, umění má být jako zákusek po večeři. Jenže já jsem pro kost v krku. Prvek destrukce, který je v každé tvorbě, to je jen katalyzující moment, jenž nutí člověka, aby luštil tu svou neznámou."
LODĚ, KTERÉ PSALY HISTORII - neděle 9. 3., 13.10, ČT 2
Celkem devět dílů bude mít dokumentární série, první se jmenuje Konec lodi France . France byla spuštěna na vodu v roce 1960, šlo o 315 metrů dlouhou chloubu francouzské námořní dopravy: exkluzívní, šarmantní, největší. Jenže skončila jako neplovoucí hotel u břehů USA. Na každý pád zajímavý příběh.
POSTŘEHY ODJINUD - pondělí 10. 3., 22.00, ČT 1
Kolega Jan Šmíd píše francouzské sloupky do Reflexu, své postřehy z Normandie a Bretaně teď uvádí i obrazem. Moře, zelená pole, melancholická nálada. Hezké pokoukání.

VZKAZ
Hudebním dramaturgům Novy, kteří vybírají hudbu pro upoutávky na TV pořady: Už jsem si zvykl poslouchat "Block rockin´ beats" od Chemical Brothers při upoutávce na Střepiny.A "Spy break!" od Propellerheads je klasika, bez které by nemohla reklama na časopis ANO ani existovat. Ale opravdu mě pobavilo, když k upoutávce na slavnostní pořad k devátému výročí Novy řval Keith Flint z Prodigy: "Smack my bitch up!" Můj návrh je, abyste v upoutávce na pořad Volejte řediteli použili song "Satan" od Orbital, když už tak frčíte v klubové scéně.
Televizní vzkazy posílejte na: halada@reflex.cz, označte TV VZKAZ.

LASICA MOC NEULETĚL

Nostalgicky vzpomínám na staré televizní mikrokomedie. Vyznačovaly se dokonale vypointovaným, sevřeným dějem a charismatickými hereckými výkony. Nenápadným, třicet i více let starým skvůstkům se současná televizní dramatika ani zdaleka nedokáže přiblížit. Aby se vešla do předem časově vymezených vysílacích oken, bývá zbytečně natahována, tím ztrácí švih i výmluvnost. Doplácejí na to především konverzační komedie, jak nás před časem přesvědčil Brouk v hlavě a nyní Úlet, který ČT uvedla v neděli večer.
Manželskou komedii Úlet napsal známý americký dramatik Bernard Slade. Zápletka této konverzačky je prostá: proti manželskému páru zachovávajícímu oboustranně věrnost je postaven další, který svou
Foto
stabilitu hledá v naprosté volnosti a nezávaznosti. Zauzlení zaviní drobná, nicméně zlomyslná intrika, která má zpochybnit samotnou ideu věrnosti. Není překážkou, že režisér Milan Lasica zvolil ateliérové prostředí, ani by nevadilo, že se přiklonil k divadelnímu pojetí, formálně vyjádřenému častými zatmívačkami při oddělování jednotlivých výstupů - kdyby z tohoto scénického zakotvení něco vytěžil. Jenže Lasica nevydoloval nic jiného než několik košilatých peprností, rozehrávaných s trapnou neumělostí, která postihla i hereckou složku. S částečnou výjimkou Jiřího Ornesta, jenž věrohodně postihuje rozpaky ve své věrnosti těžce zkoušeného hrdiny, všichni ostatní protagonisté - Jana Paulová, Vilma Cibulková a Bohumil Klepl - své postavy odsoudili ke křečovité expresi gest i mluvy, kdy spolehlivě zanikaly i občasné Sladeovy špílce. Jako režisér Lasica selhal, neboť u této nenáročné zábavné hříčky nezvládl řemeslo, prohřešiv se nudným, výrazově plochým vypravěčstvím.

Andrej Halada


Kurzy měn
25,300
20,480
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře