nahoru

Od sviní a idiotů zpět k politice

Karel Steigerwald 29. června 2017 • 00:15
Od sviní a idiotů zpět k politice
foto: Marek Douša

Prezident řekne o předsedovi vlády, že je svině. Předseda vlády jemněji řekne, že u prezidenta dochází k rozpadu osobnosti. Vedle sviní poletují také idioti a lháři. Předseda vlády má charisma láhve od okurek, je podvodník. Prezident denně provokuje, aby byl urážen. Pak křepčí nadšením. Za korupčníka či zloděje už se označili navzájem všichni. Lež zlevnila, ztratila stud. Urážky a nadávky svůj obsah. Navzájem se zrazují, podvádějí, lžou si do očí, lžou i nám, jako by se nechumelilo. Nejvyšší čas, aby po sobě začali střílet.

Šašci pobaví

Nejsme ovšem u hromady hnoje. Každý ví, že tak vypadá politické vedení státu. Voliči ho ale nezavrhují, čím větší sprosťák a lhář, tím spolehlivější zastání má u voličů. Asi se radují, kdo to komu jak nandal a co si troufl. Prezident zvaný žumpa mává v rádiu kundami a stoupne mu popularita. Rozumný člověk si pomyslí: demokracie je unavená, končí, přijde něco jiného, jakási civilizace už citovaného hnoje, lží a sprostot. Lidi se tím baví, politice se vysmívají, chtějí něco nového a nečekaného, třeba toho hulváta nebo toho všeci kradnú, ať nás šašci pobaví.

Český paradox

Pod tímto deštníkem ubohosti běží hospodářský život, sice ne bez problémů, ale v porovnání s politikou – velmi úspěšně. Je to ovšem obvyklý český paradox: navzdory politice, ne díky ní. I kdyby se politici k úspěchům hospodářství stokrát vnucovali. Těžko můžeme změřit, jak by si hospodářství vedlo bez komplikací a potíží, které mu vláda přináší. Odhadnout ale můžeme, že kdyby se podnikalo, jak se vládne, už dávno by byla republika na huntě.

Není konec demokracie, je krize jedné garnitury, jednoho stylu, jedné mylně chápané korektnosti. Politické strany, jimž se říká tradiční, dokázaly pád politiky ke dnu i bez tolika sprostých slov a lží. To není vlastnost demokracie, to byla politická neschopnost stran. Co předváděly „pravicové“ strany, nebyla pravicová politika, co předvádí doteď levice, není levicová politika. Obé spojuje jedno: neschopnost racionálně řídit stát, ať už po levičácku, nebo po pravičácku. Ustavičně mleté poučky zleva i zprava, provázené nízkou kvalitou státní správy, vedou voliče k cynickému negativismu typu „to by se za komunistů nestalo“ a obracejí pozornost lidí právě k hulvátství a k originální sprostotě jako ke spáse, což prázdnotě reálné politiky víc odpovídá. Úspěch Babiše je v nebojácném lhaní, s nímž odráží každou kritiku, a úspěch Zemana je v hrubosti, s níž se všemu politickému vysmívá.

Hloupé nápady, zpupnost

Nemyslím, že se lidi chtějí demokracie vzdát. Možná mají málo představivosti, co by to přineslo, ale leckdo si to přece pamatuje. Přesto mají ohlas politici, kteří se po komunistických předácích opičí a každou chvíli je hloupými nápady a zpupností připomínají. Spoléhat se na paměť je riskantní. Češi se už víckrát s chutí a vášní nechali oklamat a nikdy se pořádně nepoučili. Ani naivní poválečná důvěra v komunisty a Rudou armádu dodnes nikoho nepoučila. Česká politika se smrskla na otázku „krade, nekrade“? Kompetentně na ni mají odpovídat státní orgány a soudy. Činí to bohužel zřídka a nejasně, někdy i proti nejtriviálnějšímu citu, co je dobro a zlo. O to vášnivěji s tímto národním dipólem cvičí politici, jak výše popsáno. Kolikrát už Babiš někoho napadl, že krade. A nic. Kolikrát už napadli Babiše, že krade. A nic. Obvinění obvykle nikdo nevyšetří. Pachatele ani křivá obvinění nepotrestá. Copak je možné – po všech obviněních vznesených na Babiše – pustit ho k volbám, aniž ho policejní a soudní řízení nerehabilituje nebo z účasti v politice nevyloučí? Nedivme se pak, že lidi slastně mručí, když slyší: svině, dement, idiot, rodní bratři vysokého politického života dnes. Tato slast se změní ve volební výsledky.

Od sviní a idiotů zpět k politice, napište si přesto do mozku. Jednou se to zas prosadí.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,440
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře