nahoru

Editorial

Nora Grundová 22. června 2017 • 00:15

Člověk by měl čas od času cestovat sám. Okolí by vám to mělo umožnit, jestli vás má rádo, a naopak. Jasně, je to při přípravě cesty mnohem větší adrenalin a v předvečer odjezdu vás přepadne intenzívní touha být už vlastně zpátky. Mě se to občas drží ještě cestou do letadla, kam mě pro paniku z létání letušky pravidelně elegantně dostrkají. Při výstupu z letadla kdekoliv v jiném časovém pásmu je ze mě nový člověk přes hluboce introvertní povahu.

Plánuje se lehce, na nikoho není třeba brát ohled, všechny vaše potřeby a touhy mohou být ukojeny. Kde a co chcete jíst, kde a jak dlouho chcete byd­let, v kolik chcete vstát a jestli ten den vůbec, čím a kam se přesunout, zda prosedět celý den v chrámu neznámého náboženství, vše je jen na vás. Nehledě na to, že ve vás vzroste sebevědomí, když se dokážete v noci přesunout z letiště do jakéhokoli slumu, aniž vám někdo cestou ukradne vnitřnosti.

Ač to vypadá, že jde ve vašem výletě o zebry, o Sapu, o pyramidy, o ledovec na Islandu, ve skutečnosti jde každou vteřinou o vás. Protože uprostřed kapesních vodopádů Tad Lo v Laosu vám půjde hlavou váš život, všechno zasuté ve vašem podvědomí vyrazí ven jak na festival. Ovšem bez trýzně někde v soukolí uzávěrek, ale uprostřed nádherné přírody a pokrmů. Jeden z mých nejkrásnějších cestovatelských zážitků byl, když jsem zůstala sama osm dní v Phnompenhu, veškerá krvavá muzea už jsem měla za sebou a tunu fantastického hedvábí pečlivě sbalenu v batohu. Každý den jsem tedy zašla do antikvariátu na skok od Foreign Correspondents‘ Clubu, kam jsem zamířila hned vzápětí s bestsellerem v podpaží. Tam servírují nejlepší caipirosku s mučenkou a mátou na světě. Na velkolepé terase jsem vstřebávala knihy, od kterých mi zrak utíkal na hladinu líného Mekongu. Tehdy jsem se mezi Amosem Ozem a Flannery O‘Connorovou rozhodla změnit práci, přestěhovat se, mít syna atd. Ten týden nicnedělání v Phnompenhu byl pro můj život určující. Nebojte se sebe samých a vyrazte někam sami. Vrátíte se jako lepší člověk.

 

Přeji Vám krásné cestovatelské léto,

Nora Grundová

Nora Grundová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,450
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře