nahoru

Z boxera filmovou hvězdou: Slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo slaví 85. narozeniny

Jiří Štefek9. dubna 2018 • 16:30
1080p720p360p

Bezva finta, Veselé Velikonoce, Zvíře, U konce s dechem či „mužná“ trilogie (Muž z Ria, Muž z Hongkongu a Muž z Acapulka). V těchto a dalších filmech uhranul filmové diváky – a především jejich dámskou polovinu – po celém světě francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Dnes se tato významná osobnost světového filmu dožívá 85 let.

Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933 na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine do rodiny malířky a sochaře s italskými předky. V mládí se aktivně věnoval fotbalu a boxu, ale kvůli nemoci musel boxerské rukavice pověsit na hřebík. Přesedlal tedy na hereckou dráhu a začal studovat prestižní pařížskou Vysokou národní konzervatoř dramatického umění (Conservatoire National Supérieur d’Art Dramatique).

Pro své rozhodnutí stát se hercem měl v rodině plnou podporu. Jeho začátky však nikterak oslnivé nebyly. Hned několikrát ho odmítl prestižní divadelní soubor Comédie-Française, který byl od časů Molièrových snem všech absolventů pařížské konzervatoře. O to více však zabodoval na filmovém plátně. Zprvu přitom dostával jen malé role, jež ho většinou zklamaly či přímo frustrovaly. Pak ale přišel rok 1960 a film U konce s dechem, který byl předzvěstí nové filmové vlny, a Belmondo zamířil k hvězdným výšinám. Tam posléze strávil další desítky let svého života, jejž orámovaly role v osmi desítkách filmů.

Smysl pro humor a nadsázku spolu s výjimečnými fyzickými dovednostmi a neuvěřitelnou vůlí překonat se umožnily Belmondovi přesvědčivě ztvárnit jak drsné gangstery, tak ochránce zákona, elegantní svůdníky, dobrodruhy i podvodníky. Navíc se vrhal do rolí, u nichž jiní herci takřka vždy za sebe nechají hrát dublérské kaskadéry. Před kamerou proto uskakoval před řítícími se auty, vrhal se přes vagóny rozjetého vlaku či slaňoval z vrtulníku. Několikrát se také proto při výkonu svého povolání vážněji zranil. Například při natáčení komedie Zvíře mu tygr natrhl ucho a u filmu Bezva finta dostal ránu hákem autojeřábu. Při natáčení Strachu nad městem uklouzl na střeše a život si zachránil zachycením za okap.

Jeho herecký apetyt výrazně ovlivnila a omezila mozková příhoda v roce 2001, po níž částečně ochrnul. Před kamerou se v hraném filmu objevil naposledy v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes. Zahrál si hlavní roli opuštěného muže, jemuž okolí včetně žen dává najevo, že už není nejmladší.

Belmondo byl známý pro svůj šarm a jako velký milovník žen. Jeho náručí jich prošlo mnoho a za svůj život se dvakrát oženil. Už během svých studií na konzervatoři si vzal tanečnici Elodie Constantinovou, s níž má syna Paula a dceru Florence, druhá dcera Patricie v roce 1994 zahynula při požáru. Podruhé se Belmondo oženil v prosinci 2002. Jeho druhou manželkou se stala o 32 let mladší Natty Tardivelová, která mu v srpnu 2003 porodila dceru Stellu. O pět let později se však i toto manželství rozpadlo.

Jean-Paul Belmondo je držitelem nejvyššího francouzského vyznamenání: Řádu čestné legie. V květnu 2011 obdržel v Cannes Zlatou palmu za své celoživotní dílo, a především za „oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu“.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,000
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější