nahoru

Jubilejní ročník Festivalu francouzského filmu začal s plnou parádou. Skvělým snímkem oscarového režiséra o Godardovi

KAT23. listopadu 2017 • 14:00
1080p720p360p

Mezi festivaly národních kinematografií ční ten francouzský rozhodně nejvýše – tedy pomineme-li festival americké kinematografie, který máme v kinech tak nějak celoročně. A letos v rámci dvacátého ročníku FFF uvidíme hned šestnáct předpremiér nebo projekce francouzských filmů z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011–2016. Ode dneška do 29. listopadu můžete vyrazit na film v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích – a možná ten "váš" snímek půjde do běžné kinodistribuce a dostane se i do lokálních kin na menších městech.

Festival byl zahájen včera večer projekcí životopisného dramatu Obávaný, v němž oscarový režisér Michel Hazanavicius líčí rozporuplnou osobnost výjimečné hvězdy francouzské nové vlny, režiséra a scenáristy Jeana-Luca Godarda. Ocitneme se v Paříži roku 1967, kde Godard natáčí snímek La Chinoise s Anne Wiazemskou, tehdy sotva dvacetiletou krásnou herečkou, kterou miluje a s níž se později ožení. Květnové události roku 1968, studentské revoluční pochody, zrušení festivalu v Cannes a především neúspěch jeho vytouženého politického snímku Godardem pořádně zamávají. Z vzývaného autora diváckých hitů typu U konce s dechem, Pohrdání nebo Bláznivý Petříček se stává věčně filozofující ješita, jehož maoistickému zapálení nerozumí ani levicově orientovaná mládež...

1080p 720p 360p
Trailer Hazanaviciusova životopisného dramatu o Jeanu-Lucu Godardovi; snímek uvedl 22. listopadu 20. ročník Festivalu francouzského filmuVIDEO Archiv Festivalu francouzského filmu

Festival divákům nabídne také retrospektivu výjimečného díla režiséra Jeana-Pierra Melvilla, od jehož narození letos uplynulo sto let. Uvedeno bude šest jeho snímků včetně filmů Kněz Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob hazardér, které se staly odrazovým můstkem filmové kariéry Jean-Paul Belmonda a Alaina Delona. V naší fotogalerii se podívejte na snímky a krátké synopse těch nejlákavějších z festivalových snímků; informace o hostech přehlídky, doprovodných výstavách a hudebních vystoupeních (na něž je vstup po předložení festivalové vstupenky zdarma) najdete zde.

KATMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,790
22,010
29,340
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější