nahoru

Prsa a pistole: Lara Croft je zpět v komiksu!

Richard Klíčník29. července 2017 • 16:00
Prsa a pistole: Lara Croft je zpět v komiksu!
foto: archív

Lara. Sex symbol devadesátých let. Dívka bohatá duchem i účtem, tělo k pohledání a miliony hráčů snících o jejích, řekněme, krásných očích. Když si ji pak ve filmu ještě střihla Angelina Jolie, jen potvrdila její status nejvíc sexy ženy vzešlé z počítačové hry. A nejúspěšnější. A k tomu měla i svůj komiks. Komiks, který před nedávnem vyšel česky.

Minulý týden jsme psali o Lady Mechanice, steampunkové komiksové hrdince, která má s komiksovou Larou Croft mnohé společné. Že jsou obě ženy, je evidentní. Dále jsou obě emancipované, naprosto samostatné a v případě obou příběhů jsou muži zobrazovaní po jejich boku docela směšné figurky, které jsou sice užitečné, ale prim tu jednoznačně hrají holky.

Na první pohled jde tedy o genderově zvládnutý komiks, který jak se zdá, bojuje za rovnoprávnost pohlaví. Jen jedna věc to kazí – obě slečny jsou naprosto prvoplánově nádherné, protože cílovou skupinou jsou primárně kluci. Prsa museli Angelině Jolie při natáčení dovycpávat, dodnes si určitě na diskusi o naducaných košíčcích podprsenky pamatujete.

Zároveň komiks vycházel u nakladatelství Top Cow (pokračovatel nakladatelství Image, které proslulo jasnými barvami a nejlepším devadesátkovým komiksovým koloringem). Podobně jako u komiksů Witchblade a Darkness jde tedy o pastvu pro oči, a to i přestože jde o ještě větší mainstream, než jste doufali. Dost tomu pomáhá i fakt, že knihu Tomb Rider: Archivy S.1 vydalo nakladatelství Comics Centrum v luxusním formátu, v němž vynikne každý detail Lařina vypracovaného těla.

A ještě něčím jsou komiksy od Top Cow známé – co nahnaly na vizuálu, ztrácely často na scénářích. Nečekejte Alana Moora nebo Franka Millera, čekejte popík zcela v duchu žánru. Ale pozor! Příběhy sice nejsou rafinované, ale k pobavení a odpočinku rozhodně stačí. Lara je zkrátka daleko hezčí Indiana Jones, který má namísto klobouku sluneční brýle a místo obřího charismatu obří poprsí (sebevědomí mají obří zhruba stejně).

A oč se jedná? Určitě jste hráli některou z desítky her, je tedy jasné, že jde o magické historické artefakty, které je nutné najít dřív, než padnou do nepovolaných rukou. Navíc podobně jako Batman, také Lara přišla o rodiče, tudíž jde mimo jiné o zjištění, jak k tomu tenkrát došlo. Pak v komiksu najdete také spoustu speciálních efektů, jako jsou láva, žraloci, dinosauři, zmutovaní pralidé, yettiové a oživlí kostlivci.

Chybět tu nemůže ani láska, a to hned ta nejvhodnější pro budování dramatičnosti příběhu – nenaplněná. Laře se dvoří „okouzlující mizera Chase Carver“, s nímž z nerozumu před pár lety chodila. Ale jak už jsme uvedli výše, Chase je nýmand a Lara jej odhalila, takže po celou knihu můžeme napjatě sledovat, jestli zvládne marnotratník dospět a dostat se sexy archeoložce zase do kalhotek. A co je ještě lepší – celé je to naprosto mládeži přístupné a cudné. Zkrátka je tu všechno, po čem srdce pubertálního hráče touží.

Tak dobře. Je úplně jedno, jestli jde o hráče pubertálního, nebo dospělého. A je jedno, zda jde o hráče. Tomb Rider je zkrátka kýč pro chlapy. Slaďák, za jehož čtení se není třeba stydět, protože hrdinka má vizáž playmate a zaujímá playboyově vyzývavé pózy prakticky na každé stránce komiksu. Povětšinou s pistolemi. Nejúspěšnější herní postava nebyla stvořená proto, aby se jí vysmívali intelektuálové. Byla stvořena, abychom si s ní mohli hrát. A stejně funguje i její komiks, u kterého dozajista působí i naše sentimentální vzpomínky na všechno, co Tomb Rider představuje.

 

Richard Klíčník


Klíčová slova: komiks, komiksová sobota, kultura


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,080
28,970
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější