nahoru

Věž a Vymahač: Dva filmy, po kterých si budete potřebovat dát panáka

Marek Douša8. července 2016 • 16:30
Z filmu Věž
Z filmu Věž
• foto: 
kviff.com

Zaslechl jsem spekulaci, že dramaturgii festivalu (ano, pořád jsem v Karlových Varech) ovlivňují i provozovatelé barů. Často se totiž stane, že po projekci filmu (a pohříchu i při ní) přicházejí diváci s vytřeštěným zrakem a se slovy "potřebuju rychle panáka!" se snaží vyrovnat se zážitkem, který právě absolvovali. Může to být tím, že viděli film hodně divný anebo, a to je častější, film velmi silný.

Taková je třeba Věž.

Ten film se vrací k masakru, který se odehrál 1. srpna 1966 v universitním kampusu v texaském Austinu. Režisér Keith Maitland nechává hovořit přímé účastníky události, studenty, policisty, žurnalisty, v centru dění nechává však ženu, která byla při masakru zraněna.

Má k dispozici omezené množství dobových dokumentů, celá rekonstrukce je ovšem animovaná a dává příběhu zvláštní naléhavost.

Šílenství střelce, strach v ulicích a stále přítomná otázka: Proboha proč? zůstává a vztahuje se i na všechny další podobné tragédie.

720p 480p 360p 240p
Trailer k filmu VěžVIDEO Youtube.com

Vymahač je ruský film, a film moc dobrý. Drama muže, který deptá dlužníky tak, že jim nezbývá než zaplatit funguje na podobném principu jako svého času Telefonní budka, je hereckou příležitost, kterou bezezbytku využil Konstantin Chabenskij. Jedna kancelář, několik telefonů stačí k tomu, aby režisér Alexej Krasovskij vytvořil thriler, který nenechá diváky vydechnout. Je mi líto, že k takhle vycizelovanému dílu mě nenapadá lepší přirovnání, než herecký koncert. Ale je to tak.

Z filmu VymahačZ filmu Vymahač

Ano, například oba zmíněné filmy si o panáka přímo říkají.

Na místo barů v Thermalu bych pro tentokrát doporučil bar v kině Drahomíra (uprostřed všehomíra). Když se nějak vyrovnáte s filmovými zážitky, můžete si prohlédnout rozsáhlou výstavu grafika Jana Híska, kterou nelze doporučit lépe než citací jednoho zápisu z návštěvní knihy: Chtěl bych znát vašeho dealera.

Marek Douša


Klíčová slova: Karlovy Vary, film, festival, Věž, Vymahač


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější