nahoru

Hvězdné Vary: přijíždějí geniální zlosyn Willem Dafoe a zlobivý génius Charlie Kaufman

BED21. června 2016 • 11:05
Hvězdné Vary: přijíždějí geniální zlosyn Willem Dafoe a zlobivý génius Charlie Kaufman
foto: IMDB

WILLEM DAFOE je fascinující, z tradice experimentálního divadla vzešlý hollywoodský představitel podivných chlápků se dvěma oscarovými nominacemi za pasem (Četa, Ve stínu upíra). Kdo jednou viděl jeho tvář, nikdy ji nezapomene. CHARLIE KAUFMAN je výjimečný scénárista, producent a režisér, nositel Oscara za scénář k Věčnému svitu neposkvrněné mysli. Kdo jednou viděl jeho film, nikdy ho nezapomene. Ano, letošní Vary představují dva špičkové, autorské, moderně smýšlející a výlučné americké tvůrce.

Dvě hvězdy, dvě ceny: WILLEM DAFOE si na začátek karlovarského festivalu přijede pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, CHARLIE KAUFMAN zase pro Cenu prezidenta MFF KV.

Nemá cenu vás unavovat s detailní biografií - stačí, když si přečetete, s jakými silnými, zásadními režisérskými osobnostmi šedesátiletý Willem Dafoe pracoval a pracuje. Hned si totiž vybavíte, jaké většinou negativní, divné, vyšinuté role záporáků mu dali Wes Anderson (Grandhotel Budapešť, Fantastický pan Lišák), Martin Scorsese (Poslední pokušení Krista, Letec), Spike Lee (Spojenec), Julian Schnabel (Basquiat a Miral,) Paul Schrader (nový film Dog Eats Dog), Abel Ferrara (Pasolini), David Lynch (kultovní Zběsilost v srdci), William Friedkin (Žít a zemřít v L.A.), Werner Herzog (Synku, synku, cos to proved), Oliver Stone (Četa a Narozen 4. července), Lars von Trier (Nymfomanka a Antikrist)...  

MFF Karlovy Vary uvede na Dafoovu počest snímek Abela Ferrary Pasolini ve Velkém sále Thermalu (2. 7., 22:30) a Scorseseho kontroverzní, skandální drama Poslední pokušení Krista (3. 7., 23:00), které se bude konat v karlovarském Letním kině. V obou filmech Dafoe zemře; jak jsme u něj ostatně zvyklí.

Charlie Kaufman nemá možná tak slavnou tváři, ale zase je jednou z nejzajímavějších autorských osobností současného světového filmu.

Začínal jako scenárista televizních seriálů, ale hned svým prvním scénářem k celovečernímu filmu ohromil; snímek V kůži Johna Malkoviche (Being John Malkovich, 1999), který režíroval tehdy debutující režisér Spike Jonze. Kaufman byl nominován na Oscara, Zlatý globus a získal cenu BAFTA.

Scénář Slez ze stromu (Human Nature, 2001) režíroval jiný režisérský talent Michel Gondry. Následoval scénář k režijnímu debutu George Clooneyho Milujte svého zabijáka (Confession of a Dangerous Mind, 2002). Ve stejném roce vznikl také další snímek Adaptace (Adaptation), v němž se Kaufman vrátil ke spolupráci se Spikem Jonzem. Film, který je částečně autobiografickou reflexí tvůrčí krize, ohromil diváky i kritiku a scenárista byl podruhé nominován na Oscara i Zlatý glóbus, opět získal cenu BAFTA.

Následující snímek Věčný svit neposkvrněné  mysli (Eternal Sunshine of Spotless Mind, 2004) pak strhl doslova lavinu nadšení. Za scénář, v němž si podobně jako ve svém prvním filmu pohrává s tématem ovládání lidské mysli, byl Kaufman oceněn Oscarem, cenou BAFTA a 60 dalšími cenami po celém světě.

V roce 2008 debutuje Charlie Kaufman jako režisér filmem podle vlastního scénáře Synecdoche, New York, který byl uveden na MFF v Cannes.

Svou filmografii Kaufman doplnil posledním autorským filmem, animovanou komedií Anomalisa (2015), nominovanou na Oscara za nejlepší animovaný film. K jeho poctě bude ve Varech uvedena.

BED


Klíčová slova: Karlovy Vary, filmový festival


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,100
29,220
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější