nahoru

Václav aneb Co si má televize počít se svatými

Tereza Spáčilová29. září 2015 • 13:42
Svatý Václav Davida Černého
Svatý Václav Davida Černého
• foto: 
profimedia.cz

Tentokrát mám štěstí, říkala jsem si. Můj pravidelný komentář o tom, „co dávají v bedně“, vyšel na 28. září, takže se dalo předpokládat, že minimálně veřejnoprávní televize nabídne něco zajímavého, o čem se bude psát samo. Soused z protějšího domu vyvěsil vlajku (!) a já nažhavila přístroj.

V 7:00 mám na výběr mezi vodníkem Tomáškem,  výrobou obřího gumového medvídka a magazíny z regionů. V devět přibývá Princ, co má o kolečko navíc, ČT 24 přehazuje z regionů do zahraničí a na Dvojce se rozeběhne Svatováclavská pouť - z archívu, rok 2012. 

Závistivě pošilhávám po Nově, kde brigádníci zrovna pějí “Svět je krásný” - docela jim to věřím, venku vyšlo sluníčko a půlstoletí starý muzikál je stále nakažlivě svěží. Nicméně vytrvávám a v 10:00 vidím přímý přenos z aktuální staroboleslavské pouti. Partner si ťuká na čelo a vyráží směr pražské vinobraní. Nudu zaháním sčítáním, kolik z mých přátel nese jméno Václav - během pouťování s Boleslaví stihnu poslat 19 esemesek. 

Naději, že alespoň k obědu mi televize připravila šťavnatější program - co třeba rozhádaní političtí Václavové, když už jich zná česká historie tolik. Naděje vezme za své krátce po poledni. ČT24 řeší Týden v justici a Potomky Přemyslovců, již se ukáží být dokumentem natočeným před třinácti lety. Podtitul Tradice zavazuje se mi drze směje do tváře. A přicházejí první odpovědi na václavské esemesky - většinou s překlepy, adresáti už jsou také na vinicích.

Dalším podrobným popisem své státoprávní anabáze vás už nechci zatěžovat: umím si představit, že existují záživnější věci. Ostatně pod vlivem hrůzy z večera stráveného přepínáním mezi Kameňákem 2 a dokumentem z roku 2007 jsem před televizní zábavou utekla i já: do kina, na Everest, který už jsem viděla a stál mě 209 korun plus 3D brýle. Nejlepší investice dne. 

PS: Na co bychom se vlastně správně měli dívat, když už nám k volnu požehná sám stát? A má svátek svatých vůbec "státní" televizi zajímat? I takové otázky si začnete klást, když trávíte den u přenosu z pouti, a ne na ní. Třeba znáte odpověďˇ vy, kdo jste včera bednu nemuseli zapnout. 

 

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: zapnutá bedna


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější