nahoru

Dálný východ volá: Za Mitsuko a Pánem ohně

Kateřina Kadlecová12. února 2015 • 08:00
Mitsuko a Pán ohně
Mitsuko a Pán ohně
• foto: 
Archív

Příjemné překvapení v podobě životopisu rakousko-uherské šlechtičny japonského původu: křehká gejša z poběžovického zámku zářila ve společnosti, ale osobní štěstí se jí po krátce trvajícím manželství vyhýbalo. A jedna čínská detektivka pro ty, kteří už mají příběhy soudce Ti dávno přečtené a realita říše středu jim schází – román Pán ohně navíc napsal autor Skály, Muže z ostrova Lewis a Šachových figurek.

Mitsuko
Vlasta Čiháková Noshiro: Mitsuko

Čtyřicet let přetržitých rešerší včetně spolupráce na filmech a dokumentech o tajemné japonské aristokratce žijící v české části Rakouska-Uherska – Mitsuko Coudenhove-Kalergi rozená Ayoama pro Vlastu Čihákovou Noshiro představuje osobní, celoživotní téma. Historička umění, japanistka a nově i autorka zajímavého beletrizovaného životopisu Mitsuko s podtitulem Matka moderní Evropy? má od roku 2005 dokonce zaregistrováno jméno Mitsuko jako ochrannou známku! Ve své bezmála čtyřsetstránkové knize autorka skvěle zúročila znalost japonských reálií (po dvacet let žila v Tokiu) i zkušenosti získané při psaní tuctů odborných textů (zejména průvodních materiálů k výstavám). Jde o dobře odvyprávěný příběh překrásné vyškolené gejši, která se v Tokiu velmi složitě provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergiho, o patnáct let staršího, nesmírně vzdělaného muže, a následovala ho do západních Čech, přesněji na zámek v Poběžovicích. Tam vychovávala po manželově smrti s péčí (a bez lásky), v nejisté době a v cizím prostředí jejich sedm výjimečných dětí – mimo jiné zakladatele Panevropského hnutí (předchůdce EU!) Richarda nebo autorku katolických románů Idu. Knihu plnou překvapení, rodinných dramat a archivních snímků právě vydalo brněnské nakladatelství JOTA.

Pán ohně
Peter May: Pán ohně

Před týdnem vyšel (v překladu Filipa Drlíka) Pán ohně, první ze šesti dílů série čínských thrillerů Petera Maye, jehož detektivní „trilogie z ostrova Lewis“ zaznamenala v posledních dvou letech v tuzemsku velký čtenářský úspěch. V autorově zručně napsaném, šestnáct let starém románu Pán ohně, který by člověk zfleku natočil (ne nadarmo má May na kontě stovky televizních scénářů), se poněkud záhadný čínský vyšetřovatel Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová pouštějí po stopách vraha významného mikrobiálního genetika a dvou dalších na prach spálených lidí a ukazují čtenáři Čínu, jak ji nezná – třeba pokud jde o praktiky pekingské policie. V závěru příběhu si možná (nejen kvůli tematice) vzpomenete na Inferno Dana Browna, jenže Pán ohně je o něco lépe napsaný a z hlediska přírodních věd přesnější a objevnější. A mimochodem, bněnské nakladatelství Host hodlá letos skotskému prozaikovi vydat hned čtyři romány.Klíčová slova: reflex, knihy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější