nahoru

Zemřela spisovatelka Sue Townsendová, autorka deníků Adriana Molea

ČTK11. dubna 2014 • 08:59
Sue Townsendová
Sue Townsendová
• foto: 
Profimedia.cz

V 68 letech zemřela britská humoristická spisovatelka Sue Townsendová, známá především jako autorka fiktivních deníků Adriana Molea. Podle BBC zemřela ve čtvrtek po krátké nemoci ve svém domě v anglickém Leicesteru.

Townsendová rozesmála svými kousavými satirickými prózami z britského každodenního života i politiky miliony čtenářů. Milionových nákladů dosáhla s knihami o Adrianu Moleovi. Tajný deník Adriana Molea, fiktivní zápisky 13letého chlapce, vyšel poprvé v roce 1982 a stal se bestsellerem.

Po úspěchu knihy Townsendová napsala dalších sedm pokračování, která nepraktického podivína provází až do dospělosti a středních let. Díla vyšla i v češtině.

O pozdvižení se Townsendová postarala románem Královna a já, v němž líčí satirický obraz britské královské rodiny, která se po zrušení monarchie musí začít starat sama o sebe.

Autorka trpěla silnou cukrovkou, kvůli níž v roce 2001 oslepla. V roce 2009 prodělala transplantaci ledviny.

ČTK

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,060
29,200
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější