nahoru

Žhářský útok na ubytovnu migrantů v německém Düsseldorfu je pochopitelný

Jiří X. Doležal12. června 2016 • 19:00
Vyhořelá ubytovna pro uprchlíky v Düsseldorfu
Vyhořelá ubytovna pro uprchlíky v Düsseldorfu
• foto: 
ČTK

Düsseldorf zažil požár ubytovny migrantů. I když se zpočátku zdálo, že jde o neomluvitelný čin xenofobů, vyšetřování ukázalo, že šlo o legitimní protest imigrantů. Já být v jejich kůži, tak pravděpodobně nejednám jinak a taky hledám sirky.

Co se vlastně stalo? Na Dusseldorfském výstavišti, kde byla umístěna ubytovna uprchlíků, vypukl obrovský požár a ubytovací zařízení zničil. Při požáru se zranilo minimálně čtyřiadvacet lidí. V zařízení bydleli 282 migranti, a ubytovnu hasilo sedmdesát hasičů.

Požár od samého počátku vzbuzoval obavy, zda se nejedná o akt násilí z nenávisti, o další z útoků xenofobů na uprchlická zařízení, další z útoků, kterých v Německu přibývá stejně rychle jako imigrantů. Takový útok by byl zcela nepřijatelný, bylo by nutné ho odsoudit a uspořádat kvůli němu demonstrativní pochod na podporu uprchlíků. Vyšetřování však naštěstí ukázalo, že to bylo jinak, a že vlastně o nic nejde.

Podle vyšetřovatelů totiž zapálila oheň skupina imigrantů, vedená dvěma mladými Severoafričany. A důvodem sporu byl velikost porce oběda o ramadánu. Proto není třeba věc nijak nafukovat, a je naopak potřebné podívat se na incident lidskýma očima chápajícíma zoufalou situaci běženců.

Jsou týdny a měsíce zdarma ubytováni v jakési hale, kde mají nedostatek soukromí. Z domova jsou zvyklí na kvalitní kuskus, tažín, jehněčí a další lahůdky. Zde, v Německu, jsou nuceni konzumovat německé blafy, které dostávají zadarmo - a my nesmíme zapomínat, že německá kuchyně je ještě kousek horší než ta britská. Takže ti muži, zvyklí z domova jistému standardu, již měsíce jedí třikrát týdně eintopf. To samo o sobě musí způsobit takovou frustraci, že je žhářský útok takto trýzněných lidí pochopitelný.

Útok navíc nenastal pouze jako výsledek špatné kvality jídla, ale také v důsledku jeho sníženého množství. O ramadánu (kdy muslimové dodržující islám přes den nesmějí vůbec jíst ani pít, pozn. red.) byly polední porce toho nechutného, v podstatě nestravitelného německého jídla ještě zmenšeny! A to samozřejmě už je zcela legitimní důvod k občanské sebeobraně, kterou zapálení imigrantské ubytovny imigranty bylo.

Vyplývá z incidentu nějaké ponaučení? Hned celá řada. Především - ne každý žhářský útok na imigrační zařízení musí být terorismem, může jít i o plně legitimní občanský protest. Za druhé: O ramadánu by se měly porce obědů v uprchlických zařízeních pro muslimy navýšit. A konečně: Němci by si měli uvědomit, že dokud se nenaučí vařit, budou hořet ubytovny dál. Imigranti si sirky vzít nenechají!

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,280
20,570
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře