nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Zakažme Černého Petra!

Jiří X. Doležal30. srpna 2015 • 09:00
JIŘÍ X. DOLEŽAL: Zakažme Černého Petra!
foto: čtk

Dětská karetní hra Černý Petr podporuje rasistické stereotypy a nemá ve slušné, hate free společnosti co pohledávat. Pojďme ji zakázat dřív, než ji zákáže OSN!

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace vyzval Nizozemsko, aby upravila své vánoční tradice. V Holandsku totiž spolu s Mikulášem na Vánoce chodí i „černý Petr“. Skutečnost, že je součástí tradice někdo černý, shledává OSN rasismem a žádá odstranění tohoto nežádoucího projevu.

Ve světle tohoto stanoviska OSN by se měli zamyslet i čeští politici, neboť folklorního rasismu je i v naší zemi dost. Jednak je to tradice Tří králů, kdy je černej dokonce vzadu, a podle rasistické lidové tradice dělá obličeje (doslovně vystrkuje bradu). Tato tradice není až zas tak nebezpečná, protože oslava tříkrálová vymírá v ateistickém Česku jak neandrtálci po vpádu hord imigrantů druhu Homo sapiens sapiens do Evropy. Mnohem nebezpečnější je v českém prostředi otevřeně rasistická, xenofobní a nenávistná dětská karetní hra Černý Petr.

Připomeňme princip hry: Prohrává ten, komu zůstala karta s černým. To je evidentní rasismus a xenofobie jak z učebnice. Udělat z někoho kvůli barvě jeho pleti zločince, který - když někomu zůstane v ruce - způsobí prohru, je v jedenadvacátém století prostě nepřijatelné. Upozorňovat na něčí barvu pleti je politicky nekorektní, neslušné, a nesmí se to tolerovat ani v dětských hrách. Protože co jiného než dětská hra nakonec zformuje charakter dospělého, který z hrajícího si dítěte vyroste? Karetní hra Černý Petr v dětech, nevinných a xenofobie prostých bytostí, rozvíjí rasismus. Proto žádámn zodpovědné politiky, aby hru Černý Petr postavili mimo zákon pro její otevřeně rasistický obsah.

 Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,080
29,080
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější