nahoru

Česká pýcha ve Varech: Znásilněná a otužilci

Tereza Spáčilová1. července 2017 • 19:25
360p
Trailer k filmu Špína.
• video: 
KVIFF

Na hodnocení soutěžních titulů je v druhý den festivalu ještě brzy, dobře se však píše o tom, že hned v úvodu nabídl příslovečnou “creme de la creme” domácí tvorby. Na programu totiž byla mimo jiné Slámova Bába z ledu a celovečerní debut Terezy Nvotové Špína, filmy, jež nám dělají čest v zahraničí.

Bábu z ledu ocenila na vážené přehlídce v Tribecce porota Willema Dafoea - důkaz, že jeden z nejsympatičtějších hostů loňských Varů nepostrádá vkus. V New Yorku mají pro českého znalce duší slabost, to však nebude jediný důvod. Ani fakt, že Slámova poklonu slepicím a ženám (v tomto pořadí) tolik myslí na „herečky nad padesát“, tedy kategorii v genderově zjitřené Americe exponovanou.

Role pro Zuzanu Kronerovou, jež se v Bábu nonšalantně převtěluje, ostatně nevznikla kvůli nějakému plnění kvót. Stejně jako před dvěma lety Horák pro Alenu Mihulovou (opět karlovarská stopa!), i Sláma napsal příběh vdovy nadechující se do nového života plnokrevně. A Kronerová, jež letos do Varů doprovodila film otce, oscarový Obchod na korze, ji plnokrevně hraje. Už kvůli ní, a také pro ten na českých plátnech tolik vzácný humor, stojí Bába za vidění. Nejen na festivalu.

Špíně se možná bude pohrdavě říkat “holčičí záležitost”, jak ale na to konto správně připomíná Alice Nellis, existují jen dobré a špatné, nikoli ženské versus mužské filmy. Mimochodem právě Nellis se (nedebutantsky vyspělý) režijní styl debutantky Nvotové v mnohém blíží: minimálně vizuálně-poetickým minimalismem, jenž několika dobře střiženými záběry na tvář nebo krajinu dokáže sdělit víc než sto stran dialogů.

I díky tomu situace, jež by jinak sklouzly ke klišé, otřesou divákem bez ohledu na emoční odolnost; což ostatně platí i pro ústřední motiv znásilnění nebo pobyt v psychiatrické léčebně. Danielu Morávkovou, představitelku oběti vzácně věrohodné už jen dialogy vedenými s vrstevníky, lze navíc označit za jeden z největších objevů současné herecké scény.

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: KVIFF, Tereza Nvotová, Bába z ledu


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Filmový festival Karlovy Vary 2018

V pátek 29. června začíná letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Další dění můžete vyčíst z průběžně aktualizovaného programu. Stejně tak aktualizujeme medailonky hlavních hvězd, které letos do Varů přijedou.

Každoročně největší starostí návštěvníků je sehnat včas festivalový pass a následně vstupenky na jednotlivé projekce. Proto jsme pro vás připravili průvodce „ jak se dostat na film“, jenž popisuje možnosti, o kterých jste možná nevěděli. Další průvodce vám usnadní shánění ubytování ve Varech, zahrnuje možnosti ubytování od luxusních hotelů po stanové městečko.

Festival v Karlových Varech má dlouhou historii, letos se uskuteční už jeho 53. ročník. Původně to přitom byla jen malá filmová přehlídka. Dnes už by se nemohl uskutečnit bez stovek dobrovolníků. A my vám také poradíme, jak díky festivalu sehnat brigádu.

Kurzy měn
25,610
21,770
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější