Barma propustila dva uvězněné novináře, kvůli kritice režimu strávili za mřížemi přes 500 dní | Reflex.cz
nahoru

Barma propustila dva uvězněné novináře, kvůli kritice režimu strávili za mřížemi přes 500 dní

Tereza Stonišová8. května 2019 • 11:00
Novinář  Wa Lone a Ťjo Sou Ua krátce po propuštění na svobodu
Novinář Wa Lone a Ťjo Sou Ua krátce po propuštění na svobodu
• foto: 
ČTK

„Jsem velmi šťastný a chtěl bych poděkovat rodině a přátelům, kteří usilovali o naše propuštění, a také lidem po celém svět, kteří nám projevovali své sympatie.“ Tato slova pronesl po svém propuštění jeden z novinářů Wa Lone. Dodal, že se těší, až zamíří opět do redakce. Barma novináře agentury Reuters držela více než 500 dní.

Zatčení obou novinářů, devětadvacetiletého Ťjo Sou Ua a třiatřicetiletého Wa Lonea přímo souviselo s jejich reportážemi týkající se tématu pronásledování Rohingů, muslimského etnického obyvatelstva Barmy. Oba žurnalisté agentury Reuters byli zatčeni v prosinci roku 2017. Postupně jejich případ prošel všemi stupněmi barmské justice, vždy ale bez úspěchu. Koncem dubna letošního roku bylo jejich dovolání k barmskému nejvyššímu soudu zamítnuto.

Oba muži tvrdili, že jejich případ je vykonstruovaný. Dokumenty, které u mužů byly objeveny, jim prý někdo podstrčil. Jejich verzi potvrzoval i jeden z policistů, což bylo v procesu překvapivé. Ani to však novinářům nepomohlo – za mřížemi měli strávit sedm let.

Zápisky českého vězně: Hrdinství vám ve vězení moc dlouho nevydrží, hrdinové totiž…

Novináře zachránila rozsáhlá amnestie, kterou vyhlásil barmský prezident Win Myin. Ta se dotkla více než 6,5 tisíce vězňů, mezi nimi se ocitli i odsouzení novináři. Světové organizace dozorující dodržování lidských práv i neziskové lidskoprávní organizace a konečně i jednotlivé státy propuštění vítají.

Barma byla za zatčení novinářů značně kritizována. I proto, že jejich práce byla zcela oprávněná – pronásledování Rohingů v označila OSN za etnickou čistku. Z jednoho z barmských států uprchlo od poloviny roku 2017 na 700 tisíc etnických Rohingů. Rohingové prchali před operacemi barmské armády, které byly cíleně namířeny proti nim. Ti šťastnější z nich našli útočiště v sousedním Bangladéši.

Zástupce vedoucího asijské pobočky organizace Human Rights Watch Phil Robertson ovšem upozornil na to, že Barma pronásleduje třeba i bloggery a další novináře, kteří píší kriticky o armádě a vládě. "Nerespektování svobody médií svědčí o špatné situaci v oblasti lidských práv a demokracie v době, kdy se Barma připravuje na parlamentní volby plánované na rok 2020," uvedl Robertson.

Eifellova kráska: Dvoumetrová tanečnice, která ve 40. letech ovládla svět nočních klubů
Denemarková: Zeman šíleně lže, Česko se mění na autoritářský režim. Útěk ale není…Klíčová slova: novináři, Barma, soud, justice, vězení, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější