Barma propustila dva uvězněné novináře, kvůli kritice režimu strávili za mřížemi přes 500 dní | Reflex.cz
nahoru

Barma propustila dva uvězněné novináře, kvůli kritice režimu strávili za mřížemi přes 500 dní

Tereza Stonišová8. května 2019 • 11:00
Novinář  Wa Lone a Ťjo Sou Ua krátce po propuštění na svobodu
Novinář Wa Lone a Ťjo Sou Ua krátce po propuštění na svobodu
• foto: 
ČTK

„Jsem velmi šťastný a chtěl bych poděkovat rodině a přátelům, kteří usilovali o naše propuštění, a také lidem po celém svět, kteří nám projevovali své sympatie.“ Tato slova pronesl po svém propuštění jeden z novinářů Wa Lone. Dodal, že se těší, až zamíří opět do redakce. Barma novináře agentury Reuters držela více než 500 dní.

Zatčení obou novinářů, devětadvacetiletého Ťjo Sou Ua a třiatřicetiletého Wa Lonea přímo souviselo s jejich reportážemi týkající se tématu pronásledování Rohingů, muslimského etnického obyvatelstva Barmy. Oba žurnalisté agentury Reuters byli zatčeni v prosinci roku 2017. Postupně jejich případ prošel všemi stupněmi barmské justice, vždy ale bez úspěchu. Koncem dubna letošního roku bylo jejich dovolání k barmskému nejvyššímu soudu zamítnuto.

Oba muži tvrdili, že jejich případ je vykonstruovaný. Dokumenty, které u mužů byly objeveny, jim prý někdo podstrčil. Jejich verzi potvrzoval i jeden z policistů, což bylo v procesu překvapivé. Ani to však novinářům nepomohlo – za mřížemi měli strávit sedm let.

Zápisky českého vězně: Hrdinství vám ve vězení moc dlouho nevydrží, hrdinové totiž…

Novináře zachránila rozsáhlá amnestie, kterou vyhlásil barmský prezident Win Myin. Ta se dotkla více než 6,5 tisíce vězňů, mezi nimi se ocitli i odsouzení novináři. Světové organizace dozorující dodržování lidských práv i neziskové lidskoprávní organizace a konečně i jednotlivé státy propuštění vítají.

Barma byla za zatčení novinářů značně kritizována. I proto, že jejich práce byla zcela oprávněná – pronásledování Rohingů v označila OSN za etnickou čistku. Z jednoho z barmských států uprchlo od poloviny roku 2017 na 700 tisíc etnických Rohingů. Rohingové prchali před operacemi barmské armády, které byly cíleně namířeny proti nim. Ti šťastnější z nich našli útočiště v sousedním Bangladéši.

Zástupce vedoucího asijské pobočky organizace Human Rights Watch Phil Robertson ovšem upozornil na to, že Barma pronásleduje třeba i bloggery a další novináře, kteří píší kriticky o armádě a vládě. "Nerespektování svobody médií svědčí o špatné situaci v oblasti lidských práv a demokracie v době, kdy se Barma připravuje na parlamentní volby plánované na rok 2020," uvedl Robertson.

Eifellova kráska: Dvoumetrová tanečnice, která ve 40. letech ovládla svět nočních klubů
Denemarková: Zeman šíleně lže, Česko se mění na autoritářský režim. Útěk ale není…Klíčová slova: novináři, Barma, soud, justice, vězení, zprávy


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější