
Na otravu novičokem zemřela zatím čtyřiačtyřicetiletá Britka Dawn Sturgessová. S otravou bojuje také Charlie Rowley, který byl společně se Sturgessovou otráven v britském Wilthsiru. „Nejen že se snažíme vyšetřit závažný trestný čin, který byl spáchán, ale také se pokoušíme identifikovat jakékoliv potenciálně nebezpečná místa a předměty, která by mohla být hrozbou pro veřejnost,“ uvedl Neil Basu z protiteroristického útvaru ve včerejším prohlášení. „Je to bohužel náročná a dlouhá práce,“ dodal Basu.
Práci ztěžuje také fakt, že v ochranných oděvech mohou s potenciálně kontaminovaným předmětem přicházet do styku pouze v rozmezí 15 a 30 minut. Poté už ochrana neslouží stoprocentně a není proto bezpečné v práci poté pokračovat. Všichni, kdo na případu pracují, jsou pod dohledem lékařů a pravidelně podstupují zejména krevní testy.
Novičokem byli otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Právě jejich otravou vyvstaly povážlivé otazníky nad původem novičoku na britském území. Skripal předával informace o ruských tajných službách britské rozvědce. Když jej Rusové zadrželi, stal se součástí výměny, kterou povolila Ruská federace v roce 2010 – v Rusku vězněného dvojitého agenta vyměnila za ruské agenty držené ve Spojených státech. Otravu novičokem však Skripal i jeho dcera na rozdíl od čtyřiačtyřicetileté ženy přežili.