Princ Harry a Meghan Markleová - z ulic kvůli jejich svatbě vyženou bezdomovce | Reflex.cz
nahoru

Potěmkinova vesnice: Město Windsor chce z ulic vyhnat bezdomovce kvůli svatbě prince Harryho s Meghan

Johana Kudrnová4. ledna 2018 • 17:30
Potěmkinova vesnice: Město Windsor chce z ulic vyhnat bezdomovce kvůli svatbě prince Harryho s Meghan
foto: profimedia.cz

Windsor, nacházející se 35 kilometrů od Londýna, čeká v květnu velká událost. Princ Harry si zde řekne ano se svojí nastávající Meghan Markelovou, čemuž budou přihlížet desetitisíce turistů. Člen místního zastupitelstva Simon Dudley požádal policii, aby u této příležitosti použila zákonné prostředky k odstranění bezdomovců z ulic města.

Výzvu místní policii odeslal Dudley 2. ledna ze zimní dovolené v americkém Wyomingu. Ohradil se proti zhoršujícímu se „agresivnímu žebrání“ a shromažďování tašek a harampádí na ulicích vedoucích ke královskému zámku. Dudley se k tématu vyjádřil opakovaně také na svém Twitteru. Napsal například, že „rezidenti a šest miliónů turistů, kteří zámek ročně navštíví, mají dost tohoto druhu zneužívání“.

Ačkoliv zastupitel za Konzervativní stranu odmítl přítomnost bezdomovců ve městě na základě soudržnosti a empatie windsorské komunity, navrhl policii kromě zlepšení služeb útulků a charit zároveň využít aplikaci kontroverzního zákona o tuláctví z roku 1824, který je stále v platnosti a který považuje bezdomovectví a žebrání za trestné činy.

100 jednorázových fotoaparátů, 5 dnů: Londýn očima bezdomovců
Johana Kudrnová 3. září 2017 • 15:08

100 jednorázových fotoaparátů, 5 dnů: Londýn očima bezdomovců

Dudley také uvedl, že velká část dospělých, kteří ve Windsoru žebrají na ulicích, ve skutečnosti bezdomovci nejsou, nebo odmítají jakoukoliv pomoc. Bezdomovectví je pak pro tuto skupinu podle Dudleyho svobodnou volbou.

Neziskovky jsou proti

Proti tomuto výroku se ohradil Murphy James z neziskové organizace Windsor Homelessness Project. „Sebeúcta člověka, který vás na ulici prosí o drobné, je nejnižší, jaká může být. Nikdo nic podobného nedělá dobrovolně. Neměli bychom tyto lidi démonizovat, ale ptát se, co můžeme udělat, abychom jim pomohli.“

Zamrzlá Niagara: Silný mráz proměnil známé vodopády v pohádkovou krajinu

Řešením problému, který se ve městě v posledních letech opravdu zhoršil, je podle něj individualizace pomoci jedincům. Přístup je sice drahý, z dlouhodobého hlediska nicméně šetří rozpočet města i státu. Zřetelně zmenšit by se například měly zdravotní výdaje na ošetření bezdomovců.

Jeden z nápadů, jak přítomnost bezdomovců ve městě řešit během královské svatby, počítal s jejich odvozem policií z centra. Výzva zastupitele Dudleyho nicméně v médiích i mezi občany města vzbudila většinou negativní odezvu. K imitaci Potěmkinovy vesnice kvůli královské svatbě v 21. století tak snad nedojde. Pro ilustrace propastných rozdílů britské společnosti tedy postačí shlédnout ze zámku, kam se návštěvník podívá za lidových 600 korun, do blízkého podhradí.

Žena vyfotila královskou rodinu, teď doufá, že jí snímek pomůže zaplatit školné pro…
Co nevíte o královně Alžbětě: Neuvěřitelné výsady britské panovnice
Sabrina Harisová 20. prosince 2017 • 15:55

Co nevíte o královně Alžbětě: Neuvěřitelné výsady britské panovnice
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější