Den veteránů: V mnoha zemích velká událost, u nás pomalu přestává být na okraji zájmu | Reflex.cz
nahoru

Den veteránů: V mnoha zemích velká událost, u nás pomalu přestává být na okraji zájmu

Oliver Adámek11. listopadu 2017 • 18:00
Den válečných veteránů
Den válečných veteránů
• foto: 
ČTK

Na 11. listopadu každoročně připadá Den válečných veteránů – v řadě evropských států či v USA významná událost, která však v Česku zatím zůstává bez velké pozornosti. Zatímco v Británii nosí při Dni veteránů fotbalisté na dresech symbolické vlčí máky a oslav svátku si jde těžko nevšimnout, v Čechách zůstává jen u pár dobročinných kampaní a menších akcí. Publicita věnovaná Dni veteránů se však přeci jen s časem zvětšuje.

Svátek připadá právě na „jedničkové“ datum jedenáctého listopadu jako připomínka podpisu příměří mezi Spojenci a Německem, kterým skončily boje na západní frontě 1. světové války. Dohoda byla podepsána za jízdy ve vlaku u francouzského města Compiègne, a to velitelem spojeneckých sil Ferdinandem Fochem a německým zástupcem Matthiasem Erzbergerem.

K připomínkám Dne veteránů (v Británii také pod názvem „Den příměří“) patří tradičně květy vlčího máku. Tento zvyk má původ v básni kanadského chirurga Johna McCraea Na Flanderských polích z roku 1915 a dnes je nejvýraznějším symbolem vzpomínek na veterány Velké války. Když připadne 11. listopad na víkend, nosí vlčí máky na dresech fotbalisté všech týmů anglické Premier League a v posledních letech se tradice začíná prokousávat i na české kabáty.

Den válečných veteránů 2018 >>>

Vraťte nám nepřítele, říká zpěvák projektu Veteráni studené války

Přestože je od roku 2001 Den veteránů zapsán mezi významnými dny i v České republice, netěší se u nás zdaleka takové pozornosti jako v zahraničí. Na tom se pokusili něco změnit studenti, kteří dnes uspořádali akci Vlčí máky na Strahově. „Těší nás, že o Den veteránů lidé mají zájem i za nepříjemného počasí,“ říká jeden z pořadatelů Marek Nebeský, který dnes rozdával u stánku upomínkové předměty.

Vedle toho se chystá ještě o něco větší vzpomínková akce toto pondělí na Klárově. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu tam pořádá pietní akt. Místo není vybráno náhodně, památník Okřídlený lev na Klárově je dar od v Česku žijící britské komunity a slouží jako poděkování československým letcům, kteří za 2. světové války bojovali v řadách RAF.

Umlčené milióny: Sovětský svaz a veteráni druhé světové války
Johana Kudrnová 18. května 2017 • 15:05

Umlčené milióny: Sovětský svaz a veteráni druhé světové války

Pin-up girls, veteráni, tetování a rockabilly. Řevnice se vrací do divokých 50. let

 

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější