nahoru

Časopis Charlie Hebdo hloupě provokuje: Oběti hurikánu Harvey v USA označil za neonacisty

Daniel Baret2. září 2017 • 12:25
Oběti hurikánu v USA jako neonacisté na obálce Charlie Hebdo.
Oběti hurikánu v USA jako neonacisté na obálce Charlie Hebdo.
• foto: 
Twitter

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, na který v lednu 2015 zaútočili islámští teroristé dál provokuje. Někdy jsou jeho obálky vtipné, jindy vyvolávají zuřivý odpor. Na té poslední z tohoto týdne jsou nakresleny topící se oběti hurikánu Harvey, u nich plují standardy s nacistickým hákovým křížem a vše je opatřeno slovy „Bůh existuje! Utopil všechny neonacisty z Texasu!“. Rodiny obětí to považují za hnus a znevažování, protože většina obětí neměla s neonacismem absolutně nic společného.

Po teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo, který se v Paříži odehrál 7. ledna 2015, prakticky celý svět soucítil s novináři z Francie a vyjadřoval jim podporu. Zahynulo tehdy 12 lidí a deset jich bylo zraněno, zabiti byli i členové redakce. Podpora přišla přesto, že někteří lidé vždy považovali provokativní práci redakce za téměř neúnosnou, protože urážela náboženství, státy, ale i jednotlivé osobnosti. Jednalo se ale o podporu svobody slova.

Jenže některé obálky Charlie Hebdo nejsou podle jeho kritiků vtipné, ale odporné. Posledním případem odmítnutí, zejména v USA, je titulní strana z tohoto týdne. Jsou na ní ruce a nohy utopených lidí po hurikánu Harvey, nad nimi plují nacistické standardy s hákovými kříži a doprovází to text „Bůh existuje! Utopil všechny neonacisty z Texasu!“. Obětí hurikánu bylo zatím potvrzeno 48. Jak říkají rodiny a známí, s neonacismem neměli oběti nic společného. Považují proto obálku časopisu za naprosto nechutnou a urážlivou.

Podle dostupných informací dospěla redakce Charlie Hebdo k obálce zcela absurdním způsobem. V loňských prezidentských volbách dostal americký prezident Donald Trump v Texasu 52,6 procenta hlasů a tento stát získal. Ten samý Trump podle časopisu ale nedávno podpořil pravicové demonstranty v Charlottesville ve Virginii a tím vlastně podpořil i americké neonacisty. Z toho vznikla titulní strana Charlie Hebdo, která má evokovat, že podporovatelé Trumpa jsou vlastně neonacisté, včetně obětí hurikánu z Texasu. Což je samozřejmě úplný nesmysl.

Časopis vyšel s provokativní obálkou také 23. srpna, kdy komentoval teroristický útok v katalánské Barceloně. Na obrázku leží dva mrtví lidé přejetí dodávkou (tak muslimský terorista z Maroka skutečně na třídě La Rambla zaútočil) a u toho je titulek „Islám, náboženství věčného míru“. To ale nakonec větší kontroverzi nevyvolalo, protože většina obyvatel Evropy považuje za prostý fakt, že příčinou vlny současného terorismu jsou skutečně radikální islamisté.

V německé verzi časopisu zase vyšla letos obálka, na které kancléřka Angela Merkelová po vzoru Islámského státu uřezala hlavu svému soupeři ve volbách Martinu Schulzovi.

Diskuse ke článku