
"Naší pozicí je, že dál všechny povzbuzujeme, aby plnili přijatá rozhodnutí. Itálie a Řecko koneckonců solidaritu dál potřebují a není vyloučeno, že v blízké budoucnosti ji bude potřebovat zase někdo jiný. Proto prosazujeme splnění toho, co se dohodlo," vysvětlil novinářům maltský diplomat.
Česká vláda v pondělí systém přerozdělování žadatelů o azyl původem ze Sýrie, Iráku a Eritreje, kteří se nacházejí v Itálii a Řecku, označila za dysfunkční s tím, že na jeho základě už žádné migranty přijímat nebude. ČR přitom dosud převzala jen 12 lidí ze své kvóty přibližně 2600 osob a už více než rok do programu žádná místa ani nenabídla.
Dvouletý program, odsouhlasený přes odpor ČR a dalších zemí ze střední Evropy v září 2015, příliš funkční není. Ke 12. květnu bylo celkově přesunuto jen 18.418 osob. Sama Evropská komise přiznává, že celkový počet 120.000 lidí dodržen nebude, také z toho důvodu, že v Itálii a Řecku prostě není dostatečný počet migrantů, kteří by podmínky k přesunu vůbec splňovali.
Unijní exekutiva, jejíž názor na český krok ČTK zjišťuje, přesto země dál pobízí, aby si podle domluvených kvót přebraly alespoň těch pár tisíc migrantů, kteří podmínkám odpovídají. A komise také stále silněji varuje ty, kdo program ignorují.
V květnu komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos poprvé jednoznačně upozornil, že komise nebude váhat a kvůli neplnění kvót může brzy zahájit řízení pro porušení unijní legislativy vůči Maďarsku a Polsku. Ty nepřevzaly zatím z Itálie a Řecka vůbec nikoho. Česko bylo zmíněno také, Prahu komise vyzvala, aby přebírání urychleně obnovila. Zda se komise už tento měsíc rozhodne spustit proceduru, která může skončit u unijního soudu a případnou pokutou, bude nejspíš jasné příští týden.