Letošní alternativní Nobelovy ceny dostanou kritici Putina a Erdoğana | Reflex.cz
nahoru

Letošní alternativní Nobelovy ceny dostanou kritici Putina a Erdoğana

Daniel Baret22. září 2016 • 17:30
Laureáti letošní alternativní Nobelovy ceny
Laureáti letošní alternativní Nobelovy ceny
• foto: 
Twitter

Aktivisté z Ruska, Turecka, Egypta a Sýrie dostanou letos takzvané „alternativní Nobelovy ceny“, které se oficiálně jmenují Cena za správný život a je každý rok udělována za práci v boji s chudobou, prosazováním lidských práv a ochrany životního prostředí. Když čteme jména letošních laureátů, která byla oznámena ve čtvrtek, ceny poputují do správných rukou.

Nositelkou ceny se stane například ruská profesorka matematiky Světlana Gannuškinová, která v 80. letech minulého století během války o Národní Karabach (spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem není dodnes vyřešen) zajišťovala podporu pro uprchlíky z této oblasti. Je také spoluzakladatelkou známého ruského centra Memorial, které sleduje dodržování lidských práv v zemi. Ruské ministerstvo spravedlnosti v listopadu 2015 obvinilo tuto organizaci z údajného „rozvracení ústavního zřízení“. Gannuškinová založila v Moskvě i centrum, kde dobrovolníci učí jazyky a matematiku děti uprchlíků z oblastí Ruské federace. Profesorka je také kritičkou prezidenta Putina a prokremelská média ji označují za „nepřítele lidu“. To znamená, že ocení pro paní Gannuškinovou je ve zcela správných rukou.

Dalším laureátem jsou nezávislé turecké noviny Cumhuriyet, které prosazují sekularismus v zemi, kde stále více sílí islám. Deník je už léta terčem kritiky i napadání ze strany tureckého prezidenta Erdoğana. Dokonce došlo k fyzickým útokům na redaktory i jejich věznění.

Zaveďme geneticky modifikované plodiny. Podporují je nobelisté!
Jiří X. Doležal 6. července 2016 • 17:55

Zaveďme geneticky modifikované plodiny. Podporují je nobelisté!

Oceněnou bude i prominentní egyptská feministka a obhájkyně lidských práv Mozn Hassanová. Ta již léta vystupuje proti totalitním vládám v Egyptě a obhajuje práva žen. Byla kromě jiného obviněna z toho, že přijímá peníze pro své organizace z ciziny a „narušuje tím národní bezpečnost“ (jak podobné Rusku a Turecku). V červnu egyptské úřady zakázaly vycestovat Hasasanové na návštěvu Libanonu.

Posledním laureátem je organizace Syrská civilní obrana, známá v této válečné zemi i jako Bílé přilby. Má 3000 dobrovolníků a pomohla zatím zhruba 60 tisícům lidí v době občanské války v Sýrii. Rusko a režim diktátora Bašára Asada ale společně tvrdí, že Bílé přilby pomáhají pouze některým stranám konfliktu.

Kdo bude světovou Miss dobro?
Marek Brodský 9. října 2015 • 09:16

Kdo bude světovou Miss dobro?

Alternativní Nobelovu cenu založil německo-švédský filantrop a aktivista Jakob von Uexküll v roce 1980 s myšlenkou, že zaměření klasických Nobelových cen je příliš omezené a diskriminující osoby z nezápadních zemí.

Původně byla cena nedotovaná, dnes se čtyři laureáti podělí o částku tři miliony švédských korun, tedy kolem 349 tisíc dolarů.

Ceny budou předány ve Stockholmu 28. listopadu letošního roku.

Británií otřásá skandál, nositelka Nobelovy ceny Lessingová byla 21 let hlídaná tajnou…
Diletanti, brutální vrazi a Nobelova cena
Vojtěch Varyš 13. února 2014 • 14:51

Diletanti, brutální vrazi a Nobelova cena

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,410
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější