nahoru

Šéf turecké opozice Kiliçdaroglu urazil prezidenta Erdogana, musí zaplatit pokutu

ČTK 14. července 2016 • 16:06
Předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu letos v lednu nazval Erdogana "nepovedeným diktátorem".
Předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu letos v lednu nazval Erdogana "nepovedeným diktátorem".
• foto: 
ČTK

Šéf největší turecké opoziční strany musí zaplatit pokutu ve výši 50.000 tureckých lir (přes 400.000 Kč) za to, že se svými výroky dopustil urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rozhodl o tom dnes civilní soud v Ankaře, uvedla agentura Anadolu. Předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu letos v lednu nazval Erdogana "nepovedeným diktátorem". Jeho trestní stíhání ale prokuratura zamítla.

Kiliçdaroglu letos začátkem roku Erdogana ostře kritizoval kvůli jeho výrokům na adresu akademických pracovníků, kteří v petici vyzvali vládu, aby ukončila tažení proti kurdským separatistům v Turecku. Prezident mimo jiné řekl, že pedagogové jsou "zrádci národa".

Podle tureckého práva je urážka hlavy státu trestným činem, jehož spáchání mohou soudy potrestat až čtyřmi lety vězení. Prokuratura se ale rozhodla opozičního předáka nestíhat, a tak dál běžela jen civilní žaloba.

CHP je nejsilnější opoziční stranou v Turecku a v 550členném parlamentu má 133 poslanců. Kiliçdaroglu ji vede od roku 2010 a do sporů s Erdoganem se dostal už mnohokrát. Loni ho například Erdogan žaloval o 100.000 tureckých liber (asi 800.000 Kč) za "morální újmu", která mu údajně vznikla, když opoziční předák tepal plýtvání při výstavbě prezidentského paláce. Kiliçdaroglu tvrdil, že stavba za 350 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč) je zbytečným přepychem a že si v ní prezident nechal nainstalovat pozlacená sedátka toalet.

V Turecku jsou za urážky prezidenta často souzeni novináři, ale i politici či studenti. Prokuratura jako urážku posuzuje i kritické výroky.

ČTK


Klíčová slova: Turecko, opozice, Erdogan, pokutaDiskuse ke článku