nahoru

Pražská hygiena v pohotovosti: Návštěvníci největšího food festivalu se nakazili salmonelózou

Leila Chadalíková1. července 2016 • 08:00
Pražská hygiena v pohotovosti: Návštěvníci největšího food festivalu se nakazili salmonelózou
foto: facebook.com

Největší food festival v Česku, který proběhl v sobotu 25. 6., čelí hodně velké nepříjemnosti. Návštěvníci se nakazili bakterií Salmonelly. 

„V návaznosti na naše dřívější upozornění týkající se zdravotních potíží u některých návštěvníků sobotní akce Apetit piknik v pražském parku Grébovka oznamujeme, že se u některých postižených potvrdil výskyt bakterie Salmonelly. Prosíme tedy všechny, kteří se v minulých dnech potýkali se zdravotními problémy, aby se obrátili na Hygienickou stanici hlavního města Prahy“, vyzývají na svých stránkách pořadatelé.

Řada lidí, kteří oblíbený piknik pod širým nebem v parku Grébovka navštívili, od soboty hlásí zdravotní potíže, které pravděpodobně souvisí s konzumací sous vide vajec v sendviči na stánku Two Eggs.

„Momentálně sedíme v kanceláři s paní doktorkou a paní hygieničkou a vše projednáváme i s epidemiologickými centry. Strašně nás to mrzí, snažíme se ze všech sil situaci podchytit a vyšetřit. Prosím všechny, aby navštívili lékaře.“ Dočtete se na facebookových stránkách Two Eggs.

Situace je opravdu vážná, několik lidí je s otravou hospitalizováno v nemocnici. A je možné, že budou přibývat další. V loňském roce navštívilo Apetit piknik podle oficiálních údajů 20 213 lidí. Čísla z letošního roku budou podobná.

Přesto, že se vedení Two Eggs snaží komunikovat a situaci řešit, lidé jsou rozhořčeni. Hlavním tématem sporu je fotografie, na které omývají vejce sprchou. Vejce v EU zakázáno mýt. Na povrchu vajec je ochranný obal tzv. kutikula, která je chrání před vnějšími vlivy. Zákazníci také v diskuzích upozorňují na hodně nepříjemný fakt, a to, že prodávající slečny byly k večeru opilé.

 

Tato fotografie rozzlobila mnoho lidí. Tato fotografie rozzlobila mnoho lidí.Foto facebook.com

 

„Je to celé dost nešťastné. Dříve nebo později ale podobný průser bohužel přijít musel. Velké množství amatérských kuchařů nadšenců, obtížné podmínky stánkového prodeje pod širým nebem a provoz akcí v legislativním vakuu – to není ideální kombinace,“ píše na svých stránkách cuketka.cz známý food bloger a lidé mu dávají zapravdu.

Na stránkách pořadatele, kterým je časopis Apetit, se mimo jiné dočtete, že lidé musí rušit zaplacené dovolené a místo u moře, je tráví v nemocnici nebo v domácí péči.

Ač je to velmi nepříjemná situace, která nejoblíbenějšímu pražskému pikniku dobrou službu do dalších let neudělá, jako pozitivum lze brát, že se pořadatelé, ani prodávající nestaví k celé věci zády a snaží se situaci řešit a poskytnout nakaženým návštěvníkům co nejvíce informací.  Klíčová slova: jídlo, otrava, Praha, salmonelózaDiskuse ke článku