nahoru

Občas jsem žena, občas muž. Ale manželství mi funguje, tvrdí britský spisovatel

Tereza Stonišová20. dubna 2016 • 07:00
Občas jsem žena, občas muž. Ale manželství mi funguje, tvrdí britský spisovatel
foto: ellifont.wordpress.com/

Pokud jste viděli film Dánská dívka, pak vás tento příběh možná zaujme ještě víc. Britský web televize BBC přinesl příběh manželského páru, který zvládl svou životní zkoušku: občasnou změnu identity jednoho z manželského páru. Stejně jako v Dánské dívce i v tomto příběhu se původně muž, Peter, začal převlékat za ženu. Prostě se jako žena začal cítit.

Ba co víc, pár tuto proměnu Petera v Penny zvládl. Peterova manželka Lou se s transvestitismem svého manžela vyrovnala.

Peterova proměna ovšem není úplná. Na rozdíl od oscarového filmu Dánská dívka, kde je k vidění dramatické poznání identity a následná (i fyzická) přeměna známého malíře v ženu jménem Lily, Peter svou identitu střídá podle nálady. A co je na tom nejzajímavější: jeho celoživotní partnerce, manželce Louise, to nevadí. Proměna jejího manžela ji sice zprvu šokovala, avšak pár se naučil žít i takto. Chvílemi je tedy možné pozoruhodnou dvojici potkat na ulici jako běžné manžele, co si na lavičce užívají důchodu, a pak jako dvě postarší paní kráčející ruku v ruce.

Peter, alias Penny, který dle nálady mění svou identitu, neřeší, jestli o něm mluví lidé jako „o ní“, nebo „o něm“. Tvrdí, že počátky potřeby se převlékat za ženu mají pravděpodobně kořeny v krachu jeho prvního manželství. To trvalo krátce, ale zanechalo v něm zřejmě silnou emoční stopu. Když si v roce 1988 bral učitel základní školy Peter svou druhou ženu, Louisu, už věděl, že bude mít potřebu být občas ženou.

„Byla jsem zprvu v šoku,“ popsala Lousia. Večer, kdy se dověděla od svého manžela, že by si přál být občas ženou, prý nikdy nezapomene. Napsal jí dopis a osobně jej předal, když spolu seděli večer doma nad sklenicí vína. „Vždycky preferuju, když spolu vystupujeme jako Peter a Lou. Ale doma, mezi čtyřmi zdmi, je mi jedno, co můj manžel nosí,“ uvedla pro BBC.

Zprvu se ale zdráhal prezentovat své druhé já na veřejnosti - ženské šaty si bral raději v anonymitě velkých měst. Coming-out přišel až s momentem, kdy vydal svůj první román, Painted Ladies. Ten pojednává o transsexuální detektivce, takže když už se o tématu bavil s novináři, přiznal barvu. Teď to na svém blogu otevřeně prezentuje.

Na rozdíl od transsexuálů nemají transvestité potřebu měnit své pohlaví, jak tomu bylo právě u Lily Elbe, skutečné první transsexuálky, jež svůj problém popsala (nebo popsal?), nechala si změnit pohlaví a která je hlavní postavou Dánské dívky. Transsexuálové bývají většinou muži, přičemž je velmi časté, že ti mají běžný heterosexuální vztah — tak, jako je tomu u Petera a Lou.

Diskuse ke článku